Koronavirus si v USA vyžádal přes 1000 obětí

foto Žena a dítě se chystají zařadit se do fronty na testování nového koronaviru v Elmhurst Hospital Center v New Yorku (na snímku z 25. března 2020).

New York - Počet obětí koronaviru ve Spojených státech přesáhl tisíc. Informovala o tom americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii sleduje. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která je federální agenturou spadající pod ministerstvo zdravotnictví, k dnešku oficiálně registruje 994 obětí nákazy. Data CDC nicméně odpovídají stavu ke středečnímu odpoledni.

Podle Hopkinsovy univerzity se v USA k dnešnímu večeru SEČ infikovalo 69.684 lidí, z nichž 1049 zemřelo. USA jsou tak po Číně a Itálii třetí nejvíce postiženou zemí.

CDC dnes v poledne místního času (večer SEČ) zveřejnila oficiální bilanci, podle které se infikovalo 68.440 lidí, z nichž 994 nákaze podlehlo. CDC nicméně upozorňuje, že zveřejňuje data získaná vždy odpoledne předchozího dne. Nynější stav tak odpovídá středě, což vysvětluje rozdíl mezi údaji CDC a Univerzitou Johnse Hopkinse.

Nejvíce zasažený je v USA stát New York s více než 30.000 potvrzenými případy a skoro 300 úmrtí, z nichž většina připadá na město New York. Agentura AP informovala, že u nemocnice Bellevue Hospital na Manhattanu vznikla provizorní márnice. V ulicích dohlížejí policisté na to, aby lidé mezi sebou udržovali bezpečný odstup. Řady strážců pořádku ale řídnou, protože mnoho z nich onemocnělo.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo vysoký počet nakažených ve městě přisuzuje tomu, že New York slouží cestovatelům z celého světa jako vstupní brána do Spojených států i tomu, jak husté tam je zalidnění. Připomněl, že 8,6 milionu lidí jezdí metrem, potkává se výtazích, obytných domech a kancelářích. "To, jak jsme si blízko, nás činí zranitelnými," řekl Cuomo. "Ale je také pravda, že vaše největší slabost je zároveň vaší nejsilnější stránkou. Naše blízkost nás dělá tím, kým jsme. Takový je New York," prohlásil guvernér. Od neděle mají obyvatelé státu New York nařízeno zůstat doma a někteří odborníci kritizují, že toto opatření přišlo pozdě.

De Blasio: V New Yorku nákaza postihne přes čtyři miliony lidí

Obyvatelé New Yorku by se měli připravit na to, že polovina z nich se nakazí koronavirem. Novinářům to ve středu řekl starosta města Bill de Blasio. Ve městě, které je v USA hlavním ohniskem nákazy, zatím nemocí COVID-19 onemocnělo téměř 18.000 lidí a bezmála tři stovky nemoci podlehly. New York, největší americké město, má 8,4 milionu obyvatel.

"Musíme pohlédnout pravdě do očí. Je oprávněné předpokládat, že polovina New Yorku, a možná víc než polovina, se nakazí," prohlásil de Blasio. "Je to znepokojivé, hluboce znepokojivé," dodal starosta. Podle městských epidemiologů statistika nakažených zdaleka neodpovídá skutečnosti, protože lidé bez příznaků se na přítomnost viru netestují.

Radní Oxiris Barbotová, odpovědná za oblast zdravotnictví, předpokládá, že epidemie odezní v září. Zhruba dvacet procent ze 4,2 milionu Newyorčanů, kteří se podle předpokladů nakazí, bude potřebovat hospitalizaci. Město zřizuje provizorní a mobilní márnice ve stanech a chladírenských vozech, protože dosavadní kapacity už nestačí, napsal server Politico.

"Vidět něco takového je velmi emotivní, všichni jsme lidé," komentoval nová opatření de Blasio. "Pocit zkázy je bezprostřední, bude to velmi, velmi bolestné," konstatoval.

Podle zdravotníků je 56 procent osob nakažených v New Yorku mladších 50 let. Tři čtvrtiny hospitalizovaných a všichni mrtví kromě pěti byli starší 45 let. Epidemie ve městě roste, přestože shromáždění lidí jsou zakázána a většina obchodů je uzavřena. Ozývají se hlasy volající po zpřísnění režimu vycházení s omezením doby a místa pobytu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď