Koronavirová krize v ČR je tak špatná, že se Babiš omlouval, píše CNN

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš vystoupil 21. října 2020 v Praze na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády k dalším opatřením proti šíření koronaviru.

Washington - Zpravodajský server americké televize CNN zaujala omluva premiéra Andreje Babiše na středeční tiskové konferenci, při níž vláda oznámila zpřísnění opatření proti koronaviru. "Koronavirová krize v České republice je nyní tak špatná, že když se premiér Andrej Babiš postavil před novináře při středeční tiskové konferenci, udělal něco, co málo lídrů dělá často. Omluvil se lidem. Pětkrát," píše CNN.

Premiér, jehož země se potýká s jednou z nejhorších koronavirových epidemií na světě, podle CNN přiznal, že "on sám a jeho vláda udělali chyby při zvládání šíření nákazy, a prosil občany, aby dodržovali přísná lockdownová pravidla".

Na základě rozhodnutí vlády se v Česku kvůli šíření koronaviru a obavám z kolapsu zdravotnického systému zavřely obchody kromě prodejen základního sortimentu a vybraného zboží, nefunguje také většina služeb a setkávání lidí bylo omezeno na minimum. Platí povinnost nosit roušky i venku v zastavěných částech obcí a měst, pokud nelze dodržet odstup dvou metrů a nejde o členy společné domácnost. Nepravděpodobný je také slibovaný návrat všech žáků prvního stupně do základních škol od 2. listopadu.

V této souvislosti CNN píše, že premiér Babiš mnoho týdnů odmítal zavést přísnější opatření a argumentoval ochranou ekonomiky. "Toto rozhodnutí, které bylo v některých případech v rozporu s názory odborníků, však způsobilo, že se koronavirus začal šířit nekontrolovatelně," píše CNN.

České republice se podle CNN dostalo uznání za to, jak zvládla první vlnu pandemie na jaře, kdy vláda rychle zavedla uzávěru a povinné nošení roušek, a to v době, kdy o tom většina zemí na Západě ani neuvažovala. V létě česká vláda podle CNN nabyla dojmu, že má epidemii pod kontrolou a opatření proto uvolnila.

Podle CNN Babiš ve středu přiznal, že se Česká republika ve zvládání pandemie "stala obětí vlastního úspěchu". Rozsah krize podle zpravodajského webu dokládá také skutečnost, že ministr zdravotnictví Roman Prymula ve středu oznámil, že Spojené státy pošlou na pomoc ČR tým 28 lékařů americké Národní gardy, zatímco šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes oznámila, že EU dodá České republice 30 plicních ventilátorů.

Ve středu v České republice přibylo téměř 15.000 nakažených, což je dosud nejvíce a řadí to zemi mezi státy s nejvyšším výskytem nových případů koronaviru na 100.000 obyvatel.

Oznámení premiéra přišlo v době, kdy řada evropských států, včetně Německa a Polska, zaznamenala rekordní denní nárůsty nakažených a Irsko oznámilo restrikce, jež patří k nejpřísnějším v Evropě. Počet zaznamenaných případů nákazy ve Francii a Španělsku ve středu podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici jednoho milionu od začátku pandemie. Podle analýzy CNN, která se zakládá na údajích Světové zdravotnické organizace (WHO) a JHU má Česká republika aktuálně spolu s Belgií nejvyšší nárůsty nových případů koronaviru na světě v přepočtu na obyvatele.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď