Koronavirem se ve světě nakazilo už více než 18 milionů lidí

foto Lidé v rouškách z komunity Sol Nascente na okraji Brasílie čekají 2. srpna 2020 ve frontě.

Washington/Brasília/Berlín - Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, překročil hranici 18 milionů, uvedla dnes americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně. Ta si podle univerzity vyžádala už skoro 700.000 životů. Hranici 17 milionů nakažených svět překročil 30. července.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že i přes naděje, že bude brzy dostupná vakcína, je možné, že na nemoc covid-19 nebude nikdy "zázračný všelék". Ale klíč k řešení situace "máme my všichni - je třeba, abychom dodržovali společenský odstup, myli si ruce a nosili roušky", nabádal

Více než polovina případů nákazy virem SARS-CoV-2 připadá na pouhé tři země: USA s více než 4,6 milionu infikovaných, Brazílii s 2,7 milionu a Indie s bezmála 1,8 milionu nakažených.

Nejvíce zasažený světadíl představuje Latinská Amerika, kde se nakazilo pět milionů lidí a v sobotu zde počet mrtvých s nemocí covid-19 přesáhl 200.000 lidí, uvedla agentura Reuters. I když se počty úmrtí v Brazílii už blíží ke stu tisícům, její prezident Jair Bolsonaro neustává ve zlehčování této nemoci, kterou nedávno sám prodělal. "Bohužel myslím, že jednoho dne se nakazíte všichni. Z čeho máte strach? Čelte tomu," prohlásil.

Druhou nejhůře postiženou zemí Latinské Ameriky je její druhá největší země (po Brazílii) Mexiko, které se v pátek v počtu úmrtí s covidem-19 posunulo na třetí místo ve světě.

Tempo pandemie se celosvětově i nadále zrychluje, napsala agentura AFP, obzvláště s přihlédnutím k tomu, že počet potvrzených případů odráží pouze část opravdového rozsahu infekce. Některé státy testují pouze ty osoby, u které měly kontakt s jiným nakaženým, dalším pro řádné testování schází prostředky. Čína, kde se nový typ koronaviru poprvé na přelomu roku objevil, do svých statistik nezahrnuje nakažené, u kterých se neprojeví příznaky onemocnění.

V Íránu podle zpravodajského serveru BBC zemřelo skoro třikrát víc lidí s koronavirem, než tvrdí tamní vláda. K 20. červenci podle údajů od anonymního zdroje BBC zemřelo téměř 42.000 lidí s příznaky covidu-19, tamní ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že zemřelo 14.405 nakažených, respektive. 17.405 k dnešnímu dni.

Počet nakažených koronavirem nadále strmě roste v Belgii, oznámily tamní úřady. "Virus intenzivně koluje na našem území. Počty nakažených narůstají," řekla novinářům Frederique Jacobsová, mluvčí vlády pro pandemii nemoci covid-19. Zvyšuje se i počet infikovaných přijatých do nemocnic, zdravotní zařízení se nicméně stále s tímto množstvím pacientů dokážou vypořádat. Jak Jacobsová dodala, od začátku července se rovněž zdvojnásobil počet lidí na jednotkách intenzivní péče.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem. V pracovních dnech minulý týden přírůstek infekcí v zemi přesahoval 800, o víkendu ale bývají čísla nižší. Institut Roberta Kocha (RKI), který vede oficiální statistiku, totiž často nedostává všechna data od všech úřadů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď