Koronavirem se nakazil britský premiér Johnson i ministr Hancock

foto Ilustrační foto - Britský premiér Boris Johnson.

Londýn - V Británii prudce narostl počet obětí nemoci COVID-19 i bilance potvrzených případů nákazy koronavirem, k nimž se nové řadí i místní premiér Boris Johnson. Na twitteru uvedl, že má jen mírné příznaky uvedeného onemocnění a bude dál z domácí karantény stát v čele boje proti šíření infekce v zemi. Pozitivní test na koronavirus vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi. S královnou Alžbětou II. se podle Buckinghamského paláce ministerský předseda sešel naposledy před více než dvěma týdny, kdy ještě nebyl infekční.

Tehdy úřady v zemi evidovaly několik stovek nakažených virem SARS-CoV-2 a jen hrstku smrtelných případů COVID-19. Obě tyto statistiky mezitím začaly strmě stoupat a ve čtvrtek podvečer už vláda evidovala 759 infikovaných, kteří následně umřeli, zatímco počet pozitivně testovaných lidí dnes ráno přesáhl 14.500. Tato odpoledne ohlášená čísla znamenají další rekordní nárůst za 24hodinové období, mrtvých přibylo 181, zatímco známých nakažených skoro 3000.

Mezi těmi je nově i šéf britské vlády. "Během posledních 24 hodin se u mě projevily mírné příznaky a test na koronavirus byl pozitivní," oznámil Johnson na twitteru. Uvedl, že je nyní v karanténě, dál ale povede vládní boj s koronavirem a to prostřednictvím videokonferencí. "Společně to porazíme," dodal premiér.

Na videu, které na twitteru zveřejnil, ministerský předseda popsal, že se u něj projevila zvýšená teplota a úporný kašel. Vyzval také Brity, aby dodržovali opatření, která vláda zavedla v boji proti koronaviru. "Čím efektivněji budeme všichni tato opatření dodržovat, tím rychleji naše země tuto epidemii překoná," uvedl.

Následovala řada přání brzkého uzdravení od dalších vrcholných politiků včetně lídra hlavní britské opoziční strany Jeremyho Corbyna nebo indického premiéra Naréndry Módího. Vzkaz přišel i od hlavního brexitového vyjednavače EU Michela Barniera, který se nedávno koronavirem nakazil také. "Přeji rychlé uzdravení premiéru Borisi Johnsonovi. Myslím na něj, a vůbec na všechny rodiny ve Spojeném království a napříč Evropou a světem, které koronavirus zasáhl," uvedl francouzský diplomat.

Podle mluvčího britské vlády bude Johnson pobývat v bytě na adrese Downing Street 11, tedy ve stejné budově, jako je hlavní pracoviště britských ministerských předsedů, přičemž jídlo mu budou nechávat za dveřmi. V izolaci by měl zůstat sedm dní.

Krátce po Johnsonovi oznámil také britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, že se nechal testovat a také jeho test na koronavirus byl pozitivní. "Naštěstí jsou mé příznaky mírné a pracuji z domova, kde jsem v karanténě," napsal ministr na twitteru. Doma zůstane podle svých slov do příštího čtvrtka.

Podle britských médií je možné, že kvůli kontaktu s nakaženým Johnsonem budou muset do izolace i někteří další ministři. Pokud by Johnson onemocněl a nemohl pracovat, převzal by podle prohlášení Downing Street jeho úkoly ministr zahraničí Dominic Raab.

Kromě Johnsona a Hancocka je nově v izolaci také další klíčová postava britského úsilí v boji proti COVID-19: hlavní poradce vlády pro zdravotnické otázky Chris Whitty. Ten odpoledne oznámil, že se od čtvrtečního večera potýká s příznaky nemoci, přítomnost koronaviru se u něj zatím zřejmě neprokázala. "Budu nadále radit vládě ohledně zdravotnického postupu kolem koronaviru, za podpory mých zástupců," napsal na twitteru.

Už ve středu vyšlo najevo, že koronavirus má i následník britského trůnu, princ Charles. Také u něj jsou ale podle prohlášení, které vydal jeho úřad, příznaky nemoci jen mírné a syn královny Alžběty II. zůstává v "dobrém zdravotním stavu".

Královna se s princem Charlesem setkala naposledy před datem, kdy mohl být poprvé infekční. S premiérem Johnsonem se Alžběta II. osobně nesetkala více než dva týdny. Místo pravidelné audience si královna s premiérem tento týden telefonovala. Podle Buckinghamského paláce je 93letá panovnice nadále v dobrém zdravotním stavu.

Johnson v první polovině března váhal s razantními kroky, které kvůli šíření koronaviru činily jiné evropské země. Vzhledem k rychle rostoucímu počtu nových případů infekce ale nakonec britská vláda nařídila celostátní karanténní opatření. Podle výzkumníků z Oxfordské univerzity se ve skutečnosti mohla ve Spojeném království od ledna virem nakazit již polovina všech obyvatel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď