Koronavirem se na světě nakazilo přes 38 milionů lidí

foto Ilustrační foto - Zdravotníci u lůžek pacientů s nemocí covid-19 v nemocnici ve městě McAllen v americkém Texasu, 20. července 2020.

Brasília/Washington/Dillí - Koronavirus se po celém světě prokázal již u více než 38 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Milion nakažených v posledních několika týdnech celosvětově přibývá za tři až čtyři dny.

Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie.

Co do celkového počtu nakažených se na špici pomyslného žebříčku nadále drží Spojené státy se zhruba 7,8 milionu nakažených, druhá Indie dosud ohlásila necelých 7,2 milionu infikovaných. Třetí Brazílie pak registruje od jara dohromady přes 5,1 milionu pozitivních testů na koronavirus.

S výrazným nárůstem nových případů se v posledních týdnech potýká řada evropských zemí, včetně České republiky.

Svět rovněž překonal hranici milionu zemřelých v souvislosti s komplikacemi nemoci covid-19. JHU jich dosud úhrnně zaznamenala 1,084.336. Nejvíce úmrtí registrují opět Spojené státy, a to bezmála 216.000. Za nimi se nachází Brazílie s více než 150.600 zemřelými. Třetí Indie se blíží hranici 110.000 úmrtí spojovaných s covidem-19.

Polsko hlásí rekordní údaje o nových případech i počtu úmrtí 

Polsko dnes oznámilo nové rekordy jak v počtu nových případů nákazy koronavirem, tak i v počtu úmrtí: za uplynulý den přibylo 6526 nakažených a 116 lidí nákaze podlehlo, uvedl server Onet.pl s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Předchozí rekord ze soboty 10. října činil 5300 nových případů.

Ministerstvo upřesnilo, že kvůli nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo 11 lidí. Dalších 105 podlehlo covidu-19 spolu s dalšími onemocněními.

V Polsku, které má přibližně 38 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo 141.804 lidí, z nichž 3217 zemřelo.

Od minulé soboty v zemi platí zpřísněná opatření proti šíření nákazy, například roušky jsou povinné nejen v obchodech a v dopravě, ale i na ulicích v celé zemi.

"Během sotva deseti dnů se počet lůžek obsazených pacienty s koronavirem zdvojnásobil, ze tří na šest tisícovek," upozornil list Gazeta Wyborcza na svém webu. Z 6084 pacientů v nemocnicích je na plicní ventilaci napojeno 467 - a během jediného dne jich přibylo 46. Aktivních případů je 54.740, což podle deníku také představuje další rekord.

Rusko má podle Putina další vakcínu, ale nákaza se rekordně šíří

Ruské úřady dnes schválily druhou ruskou vakcínu proti koronaviru, tentokráte ze sibiřského střediska Vektor, a třetí vakcína je blízko dokončení. Oznámil to prezident Vladimir Putin. Vicepremiérka Taťjana Golikovová ujistila, že situace s koronavirem je zvládnutelná a nevyžaduje přijetí omezujících opatření.

"Středisko Vektor z Novosibirska dnes dosáhlo schválení druhé ruské vakcíny proti koronaviru EpiVakKorona," uvedl Putin na poradě s ministry podle agentury TASS. Třetí vakcína se podle něj vyvíjí v Čumakovově středisku Ruské akademie věd.

Putin osobně v srpnu ohlásil, že Rusko jako první na světě vyvinulo první schválenou očkovací látku proti koronaviru. Západní experti ale později zpochybnili rozsah a dostatečnost testů vakcíny Sputnik V z moskevského Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji.

Rusko dnes oznámilo 14.231 nových případů nákazy, čili nový rekordní přírůstek, který poprvé překročil hranici 14.000 případů za den. Země je s více než 1,34 milionem potvrzených případů od začátku pandemie čtvrtou nejpostiženější zemí světa, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Nákaze podlehlo v Rusku 23.205 lidí.

Ministr zdravotnictví Michail Muraško ještě před poradou s hlavou státu označil situaci za velice znepokojivou. Upozornil, že z týdne na týden se přírůstek nových případů zvýšil o čtvrtinu, a stěžoval si, že i přesto hodně lidí nedodržuje pravidla, která mají šíření infekce zabránit.

"Přírůstek nakažených během tohoto týdne vzrostl ze 41 na téměř 53 na 100.000 obyvatel. Oproti předchozímu týdnu je to nárůst o přibližně 26 procent," prohlásil ministr v poslaneckém výboru pro zdravotnictví.

"Rozhodně musíme teď snížit na minimum počet nakažených. Musíme získat čas, než spustíme hromadnou výrobu vakcíny a pustíme se do rozsáhlého očkování. To je jeden z hlavních úkolů, abychom uchránili populaci," zdůraznil ministr.

V Moskvě, kde je situace z ruských regionů nejhorší, starosta Sergej Sobjanin rozhodl, že od 19. října, kdy skončí nynější školní prázdniny, se budou žáci od šesté do 11. třídy učit dálkově. A při výuce mladšího žactva nahradí postarší učitele a učitelky, nejvíce ohrožené nákazou a onemocněním covid-19, studenti a absolventi pedagogických škol, uvedla agentura Interfax. Prodloužení nynějších školních prázdnin podle starosty zabralo.

Ruské hlavní město, ve kterém podle odhadů žije skoro 13 milionů lidí, také otevřelo dvě prozatímní nemocnice a nařídilo podnikatelům, aby nechali nejméně 30 procent zaměstnanců pracovat z domova, připomněla agentura Reuters.

Rumunsko zpřísnilo opatření, Bulharsko hlásí rekordní přírůstek 

Rumunská vláda zpřísnila opatření ve snaze zpomalit šíření nákazy koronaviru v této balkánské zemi. Zakázány budou svatby a další soukromé akce, výjimečný stav bude platit až do poloviny listopadu, uvedla s odvoláním na vládu agentura Reuters. Sousední Bulharsko zaznamenalo za posledních 24 hodin rekordní přírůstek bezmála 800 nakažených.  

Rumunsko registrovalo v uplynulých dnech více než 3000 infikovaných denně. Celkový počet nakažených v zemi s více než 19 miliony obyvatel se vyšplhal na 160.461. S nemocí covid-19 zemřelo 5535 lidí, což Rumunsko řadí na první místo mezi východními státy Evropské unie.

Vláda od čtvrtka zakáže veškeré soukromé akce ve vnitřních i vnějších prostorách, jako jsou svatby či křty. Roušky budou povinné ve všech veřejných prostorách v oblastech, kde je průměrný počet nakažených za dva týdny vyšší než tři na 1000 obyvatel. Nošení roušek bylo dosud povinné pouze ve veřejné dopravě, vnitřních veřejných prostorách a místech s větší koncentrací lidí, jako jsou tržnice.

Divadla, kina a vnitřní prostory restaurací budou moci otevřít v závislosti na počtu nakažených v jednotlivých oblastech: v regionech s průměrným počtem infikovaných menším než 1,5 na 1000 obyvatel v posledních 14 dnech budou moci podniky fungovat na poloviční kapacitu. Nanejvýš třetinu míst budou smět hosté obsadit v oblastech, které zaznamenají 1,5 až tři nakažené na 1000 obyvatel.

Bulharsko dnes ohlásilo 785 nových případů nákazy, což představuje čtvrtý rekordní počet během jednoho týdne. Sedmimilionová země celkově eviduje 25.774 infikovaných koronavirem a 923 zemřelých s covidem-19, z toho osm za posledních 24 hodin. V úterý zdravotnické úřady zaznamenaly 23 úmrtí s covidem, což bylo nejvíce od začátku epidemie v zemi.

V Německu přibylo přes 5000 nově nakažených koronavirem 

V Německu přibylo za poslední den 5132 nových případů nákazy koronavirem a 43 úmrtí souvisejících s infekcí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V Česku, které má zhruba osmkrát méně obyvatel než Německo, se v úterý potvrdilo 8325 případů infekce.

Celkem se v Německu nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila od počátku epidemie u 334.585 lidí. S covidem-19 zemřelo 9677 nakažených, z toho 43 za posledních 24 hodin.

Německo zpřísní opatření, podle Merkelové příští dny rozhodnou

Opatření, která Německo udělá v příštích dnech a týdnech proti šíření koronaviru, budou rozhodující pro to, jak se země vyrovná s pandemií covidu-19. Řekla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová po mnohahodinovém jednání s premiéry 16 spolkových zemí. Dohodli se, že v případě určitého epidemického vývoje se lokálně rozšíří povinnost nosit roušky, omezí se počet účastníků soukromých oslav a restaurace a hospody se budou zavírat ve stanovenou hodinu.

"Dostali jsme se už do fáze exponenciálního růstu, každodenní údaje to dokládají," cituje agentura Reuters kancléřku, která nevyloučila, že restrikce bude nutné dále zpřísnit. Bavorský ministerský předseda Markus Söder varoval, že "jsme druhému lockdownu blíže, než se nám chce věřit" a dodal, že "není za pět minut dvanáct, spíše je už dvanáct".

Přísnější opatření mají začít platit automaticky v regionech, kde počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za týden překročí určitou hranici. V případě nošení roušek to má být už po překonání hranice 35 nakažených na 100.000 obyvatel, má tam také platit zatím blíže nespecifikovaná dřívější zavírací doba v gastronomii. Ve veřejném prostoru se bude moci sejít nejvýše 25 lidí, v soukromém patnáct. V regionech s 50 nově infikovanými na 100.000 obyvatel za týden budou platit ještě přísnější podmínky, zavírací doba pro gastronomické podniky je stanovena na 23:00. Při dosažení vyšší ze dvou hranic se omezí také počet účastníků na soukromých oslavách a to na deset a maximálně ze dvou domácností. Nanejvýš deset lidí by se mělo scházet v tomto případě také na veřejnosti.

Hranici 50 případů na 100.000 obyvatel za týden překonala v posledních dnech řada velkých německých měst včetně Berlína, Kolína nad Rýnem, Stuttgartu či Brém.

Merkelová se dnes výslovně obrátila na mladé lidi, "aby se nyní obešli bez několika večírků, a mohli díky tomu dobře žít zítra nebo pozítří".

Předsedové zemských vlád se s kancléřkou neshodli v oblasti sporných zákazů ubytování pro obyvatele z rizikových německých regionů v hotelích či penzionech. Rozhodnutí se má v tomto bodě odložit na 8. listopadu, kdy bude ve většině zemí po podzimních prázdninách.

Tehdy také vstoupí v platnost nová pravidla pro cestování do Německa z oblastí v zahraničí označovaných za rizikové. Lidé, kteří do Německa pojedou bez pádného důvodu, budou muset na deset dnů do karantény, po pátém dnu z ní budou moci odejít, pokud budou mít negativní test. Výjimky budou platit například pro pendlery. Mezi rizikové oblasti Německo počítá například Českou republiku.

Merkelová opakovaně zdůrazňovala, že chce bezpodmínečně zabránit dalšímu výraznému omezení společenského a ekonomického života, jak tomu bylo na jaře. Podle DPA při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí ale řekla, že dosavadní opatření nejsou dostatečně tvrdá na to, aby se podařilo šíření koronaviru zastavit. "Pokud se nedohodneme na něčem citelném, je další celostátní uzávěra nevyhnutelná," varoval podle zdroje DPA také ministr vnitra Horst Seehofer.

V Německu, které má 83 milionů obyvatel, přibylo za poslední den 5132 nových případů nákazy a 43 úmrtí. Celkem se v Německu nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila od počátku epidemie u 334.585 lidí a zemřelo 9677 infiovaných.

USA opět zaznamenaly přes 50.000 nových nákaz 

Nárůst v počtech nových nákaz koronavirem v těchto dnech pokračuje také ve Spojených státech. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) za úterý opět přibylo přes 50.000 případů, znepokojení budí hlavně vývoj na středozápadě a v některých západních státech, kde se nedaří zkrotit rychlé šíření infekce. Nekontrolované epidemie v těchto oblastech přináší nápor na nemocnice, píše deník The New York Times (NYT).

O alarmující situaci mluví například guvernér Wisconsinu Tony Evers, jehož zhruba šestimilionový stát v úterý ohlásil nové rekordy v počtu nakažených i mrtvých, když přibylo 3279 evidovaných infekcí a 34 úmrtí spojených s nemocí covid-19.

"Musíme tenhle virus dostat pod kontrolu a přispět ke zploštění křivky, abychom zabránili přetížení našeho systému zdravotní péče," citovala Everse agentura AP. Guvernér vyzýval obyvatele, aby zbytečně nevycházeli z domů, na veřejnosti nosili roušky a při kontaktu s jinými lidmi dbali bezpečnostních rozestupů.

Problémy hlásí i řada dalších států, celkem 16 podle NYT za sedmidenní období končící pondělkem zaznamenalo dosud nejvyšší týdenní součet koronavirových nákaz. Vzestup nových případů infekce aktuálně eviduje přes 30 amerických států, přičemž nejhůře jsou na tom málo zalidněné státy Severní Dakota, Jižní Dakota a Montana.

Na úrovni celých USA v úterý přibylo 52.406 případů nákazy, uvádí JHU. Podle NYT už se nad 50.000 dostal i průměrný přírůstek z posledních sedmi dní, což je úroveň, jakou deník naposledy evidoval okolo poloviny srpna. Míra pozitivity se při neustále narůstajícím počtu prováděných laboratorních testů pohybovala okolo pěti procent, nejméně v desítce států ale překračuje deset procent.

Průměrné denní počty úmrtí zůstávají v USA výrazně pod 1000, celkový vývoj na začátku podzimu je ale v zemi znepokojivý, píše NYT. "Mnozí experti se obávají toho, co by se mohlo stát, až chladnější počasí zavládne na větší části území a zažene lidi dovnitř budov, kde se virus může šířit snadněji," uvádí list.

Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 nestoupá jen v částech středozápadu, ale i na celoamerické úrovni. Za poslední tři týdny počet obsazených lůžek vzrostl o více než 6000, uvádí The COVID Tracking Project, což je dobrovolnická iniciativa shromažďující data z jednotlivých států.

Ve Wisconsinu by se dnes měla kvůli nepříznivému vývoji otevřít polní nemocnice, zřízená na okraji města Milwaukee. "Jakkoli doufáme, že se nám podaří zploštit křivku natolik, abychom toto zařízení nemuseli nikdy využít, lidé napříč naším státem mají potíže a právem se tohoto viru obávají," vzkázal tento týden guvernér Evers, když žádal místní legislativní sbor o podporu nařízení kolem roušek a hromadných akcí.

Francie od soboty opět zavede nouzový stav ve zdravotnictví

Francie kvůli šíření koronaviru od soboty opět zavede zdravotnický nouzový stav. Platit bude na celém území státu, informovala dnes po zasedání vláda premiéra Jeana Castexe. Nouzový stav ve zdravotnictví poskytuje podle agentury AFP právní rámec pro přijetí některých opatření, včetně zákazu vycházení.

Zhoršení epidemické situace podle kabinetu "ospravedlňuje vyhlášení zdravotnického nouzového stavu", aby bylo možné přijmout opatření přiměřená zdravotní hrozbě.

Vláda obnovení nouzového stavu ve zdravotnictví oznámila krátce před plánovaným projevem prezidenta Emmanuela Macrona. Čeká se, že v něm šéf Elysejského paláce představí nové restrikce v boji proti koronaviru.

Ve Francii, která má na 67 milionů obyvatel, od počátku epidemie zemřelo podle úterním údajů již téměř 33.000 infikovaných osob.

Británie hlásí skoro 20 tisíc nově nakažených koronavirem

Británie dnes ohlásila 19.724 nových případů koronaviru za posledních 24 hodin. To je o 2490 nakažených více než v úterý. S covidem-19 v zemi za poslední den zemřelo 137 lidí, což je o šest méně než v úterý, oznámila agentura Reuters. Severní Irsko dnes zároveň oznámilo nová opatření proti šíření koronaviru, která jsou nejpřísnější v celé Británii. Uzavře školy, hospody i restaurace.

Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl celostátní karanténu v Anglii a opět obhajoval dřívější zavedení třístupňového systému restrikcí, podle něhož mají na různých místech Anglie platit různá omezení, založená na místní epidemické situaci. Ministerský předseda však nevyloučil další zpřísnění, když se nákazu nepodaří zastavit.

Johnson kvůli třístupňovému systému čelí kritice. Někteří odborníci doporučují v Anglii výrazně přísnější opatření, včetně až třítýdenní celostátní karantény, která by podle nich mohla zachránit tisíce životů, píše Reuters.

Počty nových případů v Británii v poslední době rostou, nejvíce se nákaza šíří na severovýchodě a severozápadě země. Město Liverpool už spadá do třetí a nejpřísnější kategorie nového systému, a musely v něm například uzavřít uzavřít restaurace a hospody kromě těch, kde se podává jídlo.

Ústřední vláda v Londýně rozhoduje o restrikcích pouze v Anglii, o opatřeních v Severním Irsku, Skotsku a Walesu činí rozhodnutí regionální vlády.

Severní Irsko dnes podle agentury AP ohlásilo další opatření proti šíření koronaviru. Zatímco školy v této části Spojeného království zůstanou zavřené od pátku dva týdny, bez posezení v hospodách a barech se obyvatelé budou muset obejít čtyři týdny počínaje pátkem. Dále si po osmé hodině večerní už nekoupí alkohol, nebudou moci hromadně sportovat ve vnitřních prostorách, setkávat se bude moci jen menší množství lidí. Lidé si nadále budou moci jídlo z pohostinských zařízení objednat domů nebo si ho tam vyzvedávat, přibližuje opatření list The Guardian.

Severní Irsko, kde žije kolem 1,7 milionu obyvatel, dnes zaregistrovalo rekordní počet 1217 nových infekcí, celkem testy prokázaly koronavirus od začátku pandemie u více než 23.000 obyvatel. Severoirská první ministryně Arlene Fosterová nevyloučila další opatření, pokud to bude nutné.

Rekordní počty nových případů koronaviru hlásí i další části Británie, která má zároveň nejhorší bilanci v počtu úmrtí s covidem-19 v Evropě, s onemocněním tam zemřelo už více než 43.000 lidí.

Itálie má nejvyšší denní přírůstek nakažených od počátku epidemie

Itálie za posledních 24 hodin zaregistrovala 7332 pozitivních testů na koronavirus. Jde o nejvyšší denní přírůstek nakažených od počátku epidemie a o strmý nárůst oproti úterku, kdy úřady oznámily nových 5901 infikovaných. S odvoláním na italské ministerstvo zdravotnictví o tom informoval deník Corriere della Sera.

Druhou nejvyšší denní bilanci - 6557 potvrzených případů - Itálie ohlásila 21. března. Jihoevropská země byla v tu dobu evropským ohniskem pandemie a obyvatelé měli zakázáno vycházet z domů kromě nejnutnějších případů. Denní přírůstky zemřelých však tehdy byly řádově vyšší, připomíná agentura Reuters.

Dnes Itálie oznámila dalších 43 mrtvých. Dosud nejvyšší bilance obětí byla registrována na přelomu března a dubna, kdy zemřelo 900 pacientů.

Více než 60milionová Itálie intenzivně testuje - dnešní statistika vychází z více než 152.196 provedených PCR testů, což je o téměř 40.000 vyhodnocených vzorků více, než v úterý. Celkem se v Itálii od začátku epidemie nakazilo přes 372.799 lidí, 36.289 z nich zemřelo a více než 244.065 se vyléčilo.

Itálie byla v únoru první evropskou zemí, na kterou pandemie covidu-19 tvrdě dopadla. Italským úřadům se šíření nákazy do léta podařilo dostat pod kontrolu, a to díky zavedení jedněch z nejpřísnějších karanténních opatření na světě, píše Reuters. Ačkoli nyní má země podstatně menší denní přírůstky nakažených než Francie, Španělsko či Británie, infekcí v posledních týdnech přibývá a italská vláda proto tento týden zavedla nové restrikce týkající se shromažďování, provozu restaurací či škol. Premiér Giuseppe Conte zároveň oznámil, že se chce vyhnout celostátní karanténě podobné té na jaře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď