Korejský poloostrov si připomíná 70 let od začátku války

foto Grafický profil k 70. výročí vpádu severokorejské armády do Jižní Koreje, čímž začala korejská válka.

Soul - Jižní Korea a Spojené státy dnes u příležitosti 70. výročí zahájení korejské války vyjádřily své odhodlání hájit "těžce vybojovaný" mír na rozděleném Korejském poloostrově a vyzvaly KLDR, aby začala dodržovat své sliby týkající se jaderného odzbrojení. Situace na Korejském poloostrově je v posledních týdnech znovu napjatá, takže obě země si výročí připomněly odděleně a bez velkých obřadů.

Severokorejské síly vpadly na Jih 25. června 1950, čímž zahájily tříletý krvavý konflikt, v němž zahynuly statisíce lidí, převážně civilistů. Boje, kterých se na jihokorejské straně účastnily i jednotky OSN pod americkým velením a na severokorejské straně Čína, skončily v roce 1953 jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Severní a Jižní Korea zůstávají od té doby technicky ve válečném stavu.

"V tento den se z nutnosti zrodila vojenská aliance mezi USA a Jižní Koreou," uvedli ve společném prohlášení americký ministr obrany Mark Esper a jeho jihokorejský protějšek Čong Kjong-tu. V dokumentu vzdali hold těm, kteří "položili své životy na obranu svobody, demokracie a prosperity".

V okrese Čchorwon poblíž demilitarizovaného pásma mezi oběma zeměmi si začátek války připomněla skupina jihokorejských válečných veteránů. Většina z nich uvedla, že doufají v lepší vztahy s KLDR, ale nevěří, že by se jich dočkali. "Válka ještě neskončila a já si nemyslím, že se míru dožiju," prohlásil 89letý Kim Jong-ho. "Severní Korea se ani trochu nezměnila," dodal.

Nejvyšší představitelé obou zemí se v roce 2018 sešli na třech summitech a slíbili, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Na jednom ze summitů Soul a Pchjongjang rovněž uvedly, že budou společně usilovat o to, aby ještě týž rok mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka.

Od té doby ale vztahy výrazně ochladly. Tento měsíc KLDR vyhodila do povětří pohraniční korejský styčný úřad, který byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci korejských států, a varovala, že vyšle do demilitarizovaných oblastí znovu vojáky a že obnoví armádní cvičení u hranice. Severokorejský vůdce Kim Čong-un nakonec zmíněné vojenské plány pozastavil, varoval však Soul, ať "jedná moudře a s rozmyslem".

Severokorejský oficiální list Rodong sinmun dnes k výročí začátku korejské války zveřejnil více než deset článků, v nichž opakovaně varuje před pokračujícím nebezpečím ze strany Spojených států.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď