Kontroverzní Rakušan Handke převzal Nobelovu cenu za literaturu

foto Rakouský autor Peter Handke (vlevo) přebírá z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovu ceny za literaturu.

Stockholm - Rakušan Peter Handke a Polka Olga Tokarczuková dnes ve Stockholmu převzali z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa Nobelovy ceny za literaturu za letošní a loňský rok. Proti Handkemu, který zaujímal prosrbské postoje za války v Jugoslávii, se ve švédské metropoli demonstrovalo, informovala agentura DPA. Příslušný diplom, medaili a šeky dostali ve Stockholmu také letošní laureáti vědeckých Nobelových cen. Nobelovu cenu za mír převzal už po poledni v norském hlavním městě Oslu etiopský premiér Abiy Ahmed.

Fotogalerie

Ve stockholmském Koncertním domě bylo dnes vpodvečer slavnostně vyznamenáno dohromady 12 vědců a dva literáti. Na náměstí Norrmalmstorg, přibližně kilometr od ceremonie, se shromáždili demonstranti proti sedmasedmdesátiletému Handkemu. Mnozí měli v rukou stylizovanou bílou květinu jako symbol obětí genocidy z bosenské Srebrenice z července 1995. Organizátoři protestu očekávali stovky účastníků. Přímo před koncertním domem podle agentury APA demonstrovali zástupci spolků obětí bosenské války.

Letos byly obě poslední Nobelovy ceny za literaturu vyhlášeny najednou, protože loni žádná udělena nebyla kvůli sexuálnímu skandálu ve Švédské akademii.

Kvůli ocenění Handkeho, kritizovaného kvůli prosrbským postojům za válek v bývalé Jugoslávii v 90. letech, dnešní ceremonii podle APA bojkotovali velvyslanci Kosova, Albánie, Chorvatska a Turecka. Například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Handkeho přímo označil za rasistu.

"Udělení Nobelovy ceny za literaturu v Den lidských práv člověku, který popírá genocidu v Bosně a Hercegovině, se stává odměnou za porušování lidských práv," řekl dnes Erdogan turecké televizi.

Handke je znám zejména jako nekritický obdivovatel bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, na jehož pohřbu v roce 2006 vystoupil se smuteční řečí pronesenou v srbštině. O Miloševičovi prohlašoval, že nebyl "žádný nacionalista, jen chtěl zachovat Jugoslávii". Miloševiče také navštívil přímo ve vězení v Haagu, kde jugoslávský politik čelil obžalobě z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti.

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američané William Kaelin a Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe za objev molekulárních mechanismů, jejichž prostřednictvím buňky vnímají dostupné množství kyslíku a přizpůsobují se tomu. O Nobelovu cenu za fyziku se podělili Američan kanadského původu James Peebles a Švýcaři Michel Mayor a Didier Queloz za svůj příspěvek k pochopení vývoje vesmíru a místa naší planety v něm. Cenu za chemii letos mají Američan narozený v Německu John Goodenough, britsko-americký vědec Stanley Whittingham a Japonec Akira Jošino za vývoj lithium-iontových baterií.

Vítězové Nobelových cen obdrželi diplom, zlatou medaili. Ke každé Nobelově ceně náleží také šek na devět milionů švédských korun (téměř 21,8 milionu Kč).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď