Kontrola MŠMT potvrdila chyby v hospodaření Cermatu, mj. s firmou Konica Minolta

foto Ilustrační foto - Ministr školství za ANO v demisi Robert Plaga odvolal 29. května 2018 ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jiřího Zíku kvůli chybám v maturitním testu. Od 1. června ho nahradí analytička Michaela Kleňhová (na nedatovaném snímku).

Praha - Kontrola hospodaření Centra zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), kterou udělalo ministerstvo školství (MŠMT), potvrdila chyby ve vztahu k firmě Konica Minolta. Firma pro státní organizaci zajišťující jednotné přijímací a maturitní zkoušky od roku 2010 tiskla a kompletovala testy, chyby kontroloři odhalili v zadávacím řízení i při plnění smlouvy. Ve veřejných zakázkách Cermatu zjistili 29 pochybení. MŠMT nyní vyhodnocuje, jak je napravit. Úřad to dnes sdělil ČTK v tiskové zprávě. Podle generálního ředitele Konica Minolta Business Solutions Pavla Čurdy zajišťovala firma při spolupráci s Cermatem provoz přesně podle zadání ministerstva.

Kontrola MŠMT potvrdila dřívější zjištění ministerstva financí (MF), uvedl úřad. Kvůli nedostatkům, na které ministerstvo financí upozornilo, odvolal v květnu tehdejší ministr školství Petr Gazdík (STAN) ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou.

Ministerstvo školství nařídilo prověřit hospodaření své příspěvkové organizace v době, kdy byla zveřejněna zjištění MF. Kontrola MŠMT se soustředila na evidenci majetku, veřejné zakázky a vnitřní kontrolní systém. Chyby odhalila třeba v tom, že Cermat řádně neodpisoval svůj majetek a chyboval v inventarizaci, čímž porušoval zásady vedení účetnictví. Ve veřejných zakázkách kontroloři zjistili 29 nedostatků. Organizace podle nich chybně zveřejňovala informace v registru smluv a v případech pozdní dodávky nebo dokončení prací nevyžadovala pokuty. Za chybu označili také to, že se některé kontrolní postupy dodržovaly jen formálně.

Kontrola našla i chyby ve vztahu k firmě Konica Minolta. "Byla zjištěna pochybení v průběhu zadávacího řízení, rovněž zde nebyla uplatněna smluvní pokuta v době, kdy společnost dodala zařízení až po řádném termínu, a docházelo k finančnímu plnění, aniž by byly odsouhlaseny objednávané služby a práce," uvedlo MŠMT.

Podle mluvčí MŠMT Anety Lednové nyní resort zjištění kontrolorů zanalyzuje a nastaví postup k odstranění chyb. Úřad také zkontroluje nápravná opatření přijatá už dříve novým vedením organizace s cílem zamezit opakování chyb, na které poukázalo MF.

Podle generálního ředitele Konica Minolta Business Solutions Pavla Čurdy vyhrála firma zakázku na provoz produkčního centra Cermatu ve standardním otevřeném výběrovém řízení už v roce 2009 a ministerstvo si její nabídku od té doby opakovaně vybralo jako nejvýhodnější. "Po celou dobu spolupráce jsme zajišťovali provoz bez jediné výrobní nebo bezpečnostní vady a přesně podle zadání MŠMT. Máme podepsané všechny předávací protokoly bez dalších výtek. To umožnilo více než dvěma milionům studentů bezpečně a včas složit přijímací a nebo maturitní zkoušky bez toho, že by došlo ke ztrátě zkušebního tajemství," uvedl Čurda. Aktuální vyjádření ministerstva označil kvůli současnému výběrovému řízení na zajištění tisku testů v Cermatu za účelové.

Vedením Cermatu byl po odvolání Kleňhové pověřen náměstek MŠMT pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl, který v srpnu na funkci náměstka rezignoval kvůli spolupráci s poradcem Luďkem Šteffelem, jedním z obviněných v kauze Dozimetr. Kvůli kontaktům s jiným obviněným z téže kauzy rezignoval na konci června i Gazdík, kterého na postu ministra vystřídal jeho stranický kolega Vladimír Balaš (STAN). Od září je ředitelem Cermatu odborník na kybernetickou bezpečnost a informační systémy Miroslav Krejčí.

Kontrola ministerstva financí v Cermatu se konala od listopadu 2021 do letošního ledna. Podle ní se Cermat dopustil šesti prohřešků, přičemž hlavním bylo uzavírání pracovních dohod na stejnou činnost s kmenovými zaměstnanci. Organizace měla podle kontrolorů z MF zbytečně vynaložit 4,7 milionu Kč. Další peníze by měl Cermat kvůli zdvojeným smlouvám zaplatit za pokuty od Státního úřadu inspekce práce a finančního úřadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď