Koňský povoz přivezl na náměstí v Brně vánoční stromek

foto Z Bílovic nad Svitavou na Brněnsku vyrazil 17. listopadu 2018 před polednem povoz tažený koňmi, který veze na náměstí Svobody v Brně téměř 15 metrů vysoký vánoční strom. Netradiční převoz se koná při příležitosti letošního 100. výročí vzniku Československa.

Brno - Povoz tažený dvěma koni přivezl dnes kolem 16:00 na náměstí Svobody v Brně vánoční strom. Na příjezd čekaly stovky lidí včetně dětí. Netradiční převoz téměř 15 metrů vysokého smrku ztepilého se uskutečnil při příležitosti letošního 100. výročí vzniku Československa. Forman, neboli kočí Tomáš Šutera ČTK řekl, že vše bylo bez problémů a koně jsou v takové kondici, že by zvládli i cestu zpět. Cesta měřila 15 kilometrů, koně vyrazili kolem půl dvanácté z lesa v Bílovicích nad Svitavou. Rozsvícení stromu je v plánu v pátek v 17:00.

Povoz vyrazil z bílovické hájenky poté, co zazněla česká hymna. Táhli ho dva holandští chladnokrevníci jménem Natasja a Baron. "Bylo to bez problémů. Doprovázela nás policie a jela také moje dcera, kdyby bylo něco s koňmi, protože já sám jsem měl ještě nedávno horečku 39 stupňů," uvedl Šutera. Podle něj ale byla cesta bez problémů.

Video: Koňský povoz přivezl na náměstí v Brně vánoční stromek
17.11.2018, 17:01, autor: ČTK/Lenka Horáková, zdroj: ČTK

Strom měří skoro 15 metrů. Při pátečním kácení musel být použit jeřáb a auto s tzv. rukou, která strom na povoz naložila. Trasa povozu vedla z lesa k lokalitě Velká Klajdovka, dále ulicemi Jedovnická, Líšeňská, Olomoucká, Křenová, Nádraží a Masarykova až na náměstí Svobody.

Vánoční strom městu každoročně daruje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, který spadá pod Mendelovu univerzitu v Brně. Původně byla vybraná jedle obrovská, ale kvůli jejímu prosychání ji musel nahradit smrk ztepilý, který byl na náměstí v Brně i loni. Smrk je 14,5 metru vysoký a 40 let starý.

V bílovickém polesí tradice Vánočního stromu republiky začala. Založil ji brněnský novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Po nálezu opuštěné holčičky v lesích u Bílovic nad Svitavou přemýšlel, jak pomoci dětem v podobné situaci. Inspiraci našel v Kodani, kde pořádali pod ozdobeným stromem sbírku pro chudé děti. Strom republiky se v Brně poprvé rozsvítil v roce 1924 a výtěžek sbírky umožnil vybudovat dětský domov Dagmar. Už tehdy strom pocházel z bílovického polesí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď