Kongres USA hodnotí summit s Kimem váhavě, radí neustat v tlaku

foto Ilustrační foto - Prezident Donald Trump pronáší poselství o stavu unie v sídle amerického Kongresu.

Washington - Smíšené reakce dnes přišly z amerického Kongresu na setkání prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Zatímco kongresmani z Trumpovy Republikánské strany schůzku označili za krok směrem k míru, opoziční demokraté přirovnali summit k "reality show".

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Charles Schumer Trumpa obvinil, že se v Singapuru zbavil pák, které měly Spojené státy na Severní Koreu. V projevu ze senátní tribuny o schůzce řekl, že to byl "summit typu reality show".

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell naopak prezidenta za setkání s Kimem pochválil. "Je to velký krok směrem k míru," řekl McConnell. Varoval ale, že Pchjongjang nemusí budoucí závazky plynoucí z denuklearizace plnit. "Musíme být spolu s našimi spojenci připraveni k obnovení politiky maximálního nátlaku," prohlásil senátor.

Ostatní republikáni byli podle amerických médií zdrženlivější. Bob Corker, šéf zahraničního výboru Senátu, chce vyčkat s hodnocením na budoucí vývoj. Očekává, že bližší podrobnosti kongresmanům sdělí ministr zahraničí Mike Pompeo, kterého si předvolají.

I předseda Sněmovny reprezentantů, republikán Paul Ryan, varoval před unáhlenými závěry. "Jen čas ukáže, zda to Severní Korea tentokrát myslí vážně. Mezitím musíme pokračovat v maximálním hospodářském tlaku," řekl Ryan.

Od plic se se summitem vypořádal republikánský senátor Marco Rubio. "Prezident ho (Kima) rozmazluje, aby z něj dostal dobrou dohodu. Ale Kim Čong-un není talentovaný chlap. Zdědil rodinný byznys od táty a dědečka. Je to absolutní nekňuba, kterému by v žádné demokracii nesvěřili ani funkci pomocného rasa," napsal Rubio na twitteru.

Někteří republikánští kongresmani a činitelé Trumpovy vlády podle agentury Reuters upozornili, že jakoukoli dohodu se Severní Koreou musí odhlasovat dvoutřetinová většina Senátu, kde mají republikáni jen těsnou nadpoloviční většinu. Ke schválení bude proto Trump potřebovat silnou podporu ze strany demokratických senátorů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď