Kongres Kolumbie má nově ve svých řadách někdejší rebely z FARC

foto V kolumbijském Kongresu 20. července 2018 zasedli někdejší levicoví povstalci z hnutí FARC, kteří loni založili stranu Revoluční alternativní síla Kolumbie (rovněž se zkratkou FARC).

Bogotá - V kolumbijském Kongresu v pátek zasedli někdejší levicoví povstalci z hnutí FARC, kteří loni založili stranu Revoluční alternativní síla Kolumbie (rovněž se zkratkou FARC). Dosluhující prezident Juan Manuel Santos uvedl, že vítá rozhodnutí někdejších rebelů respektovat ústavu. Zároveň vyzval svého nástupce Ivána Duqueho, aby bránil mír v Kolumbii. Někdejší členové hnutí FARC, které více než 50 let bojovalo proti vládě, získali místa v Kongresu na základě mírové dohody z roku 2016. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

"Dnes jsme svědky opravdového milníku v naší historii," uvedl prezident Santos, jehož mandát vyprší příští měsíc.

Bývalí rebelové dostali díky mírové dohodě pět křesel ve Sněmovně reprezentantů a pět v Senátu. Za dohodu obdržel prezident Santos Nobelovu cenu za mír. Značná část Kongresu podle analytiků mezi sebe někdejší povstalce nepřijme. Pro nadcházejícího prezidenta Duqueho nicméně zřejmě bude velmi těžké obsah dohody změnit.

Jeden z velitelů FARC Iván Márquez odmítl místo v Kongresu na protest proti zadržení jeho někdejšího kolegy Jesúse Santriche, který má v Kongresu rovněž rezervované místo. Santriche chtějí za pašování drog postavit před soud Spojené státy.

Nově zvolený prezident Duque si nepřeje, aby bývalí rebelové seděli v Kongresu, dokud neprojdou vyšetřováním a nezaplatí za zločiny spáchané v průběhu občanské války.

Přítomnost bývalých povstalců v Kongresu na twitteru odsoudil také exprezident Álvaro Uribe. "V Kongresu teď sedí lidé, kteří byli odsouzeni za hrůzné zločiny, nezaplatili odškodné a neprošli si symbolickými sankcemi," napsal.

Půlstoletí bojů si vyžádalo přes 200.000 obětí. V důsledku konfliktu také muselo na sedm milionů lidí opustit své domovy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď