Konference o budoucnosti Evropy: sejde se čtvrtý panel

foto Místopředseda Konference o budoucnosti Evropy, bývalý belgický premiér a europoslanec, člen frakce Renew Euroep Guy Verhofstadt, oznamuje schůzi dalšího z panelů občanů EU.

Počtvrté Štrasburk, počtvrté občané EU – jeden z pilířů projektu Konference o budoucnosti Evropy, fórum vybraných obyvatel Evropské unie, završí etapu svého vzniku. Stane se ve dnech 15. až 17. října. 

Uvítací role se tentokrát ujme místopředsedkyně Evropské komise Dubravka Šuicová, do jejíž kompetence spadají demokracie a demografie. Jejími hosty bude dalších 200 občanů EU, kteří se budou věnovat hodnotovým tématům jako je současný svět, a problematice migrace. Učiní tak za přítomnosti médií. Více ZDE (https://futureu.europa.eu/assemblies/citizens-panels/f/301/).

Stejný panel se znovu sejde v listopadu, do třetice je jeho rokování v plánu v prosinci a lednu. Místy setkání budou evropské instituce v Dublinu, Florenci, Varšavě či Maastrichtu. 

Evropské debatní panely představují jeden z ústředních bodů Konference o budoucnosti Evropy, která je první masivní všeobecnou debatou o dalším směřování EU. Jejími zakladateli jsou Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise. 

Každý panel tvoří z jedné třetiny mladí lidé ve věku 16 až 25 let, respektováno je vyvážené zastoupení žen a mužů. V zájmu posílení transparentnosti jsou plenární jednání panelů (tj. diskuse všech 200 občanů) živě přenášena na vícejazyčné digitální platformě konference ve 24 jazycích. 

Od září 2021 do ledna 2022 se mají odehrát všechny čtyři panelové diskuse. Ve vícejazyčném prostředí se účastníci každého panelu sejdou vždy třikrát, aby postupně diskutovali o těchto vybraných tématech:

1) silnější hospodářství, sociální spravedlnost, zaměstnanost / vzdělávání, mládež, kultura, sport / digitální transformace;

2) evropská demokracie a hodnoty, práva, právní stát, bezpečnost;

3) změna klimatu, životní prostředí a zdraví a

4) EU ve světě a migrace. 

Každý panel se sejde jednou, aby zahájil svou práci před dalším plenárním zasedáním konference ve dnech 22.–23. října. Během prvních zasedání budou panely diskutovat o různých představách občanů o budoucnosti a vyberou si, na která dílčí témata se chtějí zaměřit. Vyberou také své zástupce na plenární zasedání konference.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď