Konference o budoucnosti EU by měla začít co nejdříve po létě

foto Plenární zasedání Evropského parlamentu

Evropský parlament (EP) ve čtvrtek vyzval Radu, aby neprodleně předložila stanovisko týkající se formátu a organizace konference, které by mělo intenzivněji zapojit občany do diskuze o reformě EU.

• pandemie covid-19 odhalila institucionální nedostatky EU

• členské státy by se měly co nejdříve dohodnout na svém postoji ke konferenci a zavázat se k potřebným reformám

Deset let po přijetí Lisabonské smlouvy, 70 let po Schumanově deklaraci a v souvislosti s pandemií covid-19 nastal čas na přehodnocení fungování Evropské unie, uvádí se v usnesení přijatém poslanci EP poměrem hlasů 528 (pro): 124 (proti): 45 (zdrželo se hlasování) poslanci EP. Podle poslanců je počet závažných krizí, kterými si EU prošla, důkazem potřeby provést institucionální a politické reformy ve více oblastech.

Parlament také potvrdil svůj postoj z usnesení z ledna tohoto roku, které zdůrazňuje, že názory občanů by se měly stát základem širších diskuzí o možných řešeních vnitřních a vnějších výzev, které nebylo možné předvídat v době vyjednávání o Lisabonské smlouvě.

Poslanci vyzvali Radu EU a Evropskou komisi, aby zahájily jednání o nalezení společné dohody v otázce uspořádání konference o budoucnosti Evropy ještě před letní přestávkou. Zákonodárci přivítali připravenost komise postupovat rychle v této otázce, zároveň však vyjádřili zklamaní nad tím, že rada se na svém postoji prozatím nedohodla.

Přijetí usnesení předcházela ve středu plenární rozprava, které se zúčastnili také zástupci Rady a Komise. Videozáznam rozpravy je k dispozici zde.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď