Konference INSPO o technologických novinky pro lidi s handicapem - video

foto

Monitorování srdečního rytmu na dálku, on-line přepis Covid linky 1221 pro neslyšící a nedoslýchavé nebo počítačové hry pro nevidomé - to jsou technologie, které současná pandemie nemoci covid-19 významně posunula kupředu. Tyto a další novinky byly představeny na on-line konferenci INSPO NEWS, ve videu níže si můžete pustit záznam.

Program INSPO News včetně odkazu na živé vysílání najdou zájemci na www.inspo.cz/inspo-news. V průběhu konference budou měli účastníci příležitost položit dotazy přednášejícím a zapojit se do anket.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

„Pandemie nám ukázala, že jsme před 12 lety zvolili správnou cestu - telemedicíny v kardiologii. Při první vlně pandemie tak bylo možné chránit například transplantované pacienty tím, že specializovaná centra (IKEM, Brno) mohla objednat dlouhodobé EKG pro tyto pacienty z pohodlí domova. My jsme jim EKG zařízení zaslali a kardiologové pak již jen s nálezem provedli telefonickou kontrolu,“ uvádí Veronika Bulková, ředitelka MDT – mezinárodního centra pro telemedicínu.

Když v MDT na základě zkušeností od pacientů zjistili, že u EKG z chytrých hodinek je důležitá verifikace odborným pracovníkem, zavedli před časem i tuto službu. Hodnocení EKG z hodinek je možné zasílat do telemedicínského centra v rámci jednorázového poplatku či měsíčního poplatku, kdy zároveň ošetřující lékař pacienta má možnost si zaslaná EKG prohlížet. Také se podařilo navázat spolupráci s Oborovou zdravotní pojišťovnou, která toto měření pacientů zajišťuje v rámci její chytré aplikace.

Vynikajícím způsobem na pandemii zareagoval rovněž sociální podnik Transkript on-line, který zajišťuje on-line přepisy pro uživatele se sluchovým postižením. Zpřístupnil tak pro ně více než 70 informačních linek, zvlášť důležité je to u linek hygienických stanic včetně COVID linky 1221. Na INSPO News představí inovaci služby telefonního hovoru s textovým záznamem nejen pro osoby se sluchovým postižením.

„V programu přiblížíme taky dva projekty, které podporuje Nadace Vodafone. Jde o VR Vitalis – projekt, který využívá virtuální realitu pro rehabilitaci osob. Lékařským zařízením šetří personál, který zvládne obsloužit i víc klientů naráz, a pacienti naopak nemusejí na tak důležitou rehabilitaci čekat týdny. Druhým z projektů je chytrá asistenční služba Protectu, jejíž tlačítka jsou určena i pro osoby se znevýhodněním,“ uvádí programový manažer Nadace Vodafone Jan Fencl.

Technologie pomáhají se zvládáním denních činností, ale jsou i zdrojem zábavy. Zájem uživatelů zažívají například i audiohry a videohry pro nevidomé. Odvětví, které nemůže být mainstreamem, ale o to zapálenější komunitu může oslovit, přináší několik novinek, které začínají otevírat nevidomým hráčům možnosti herního vyžití v dosud nebývalé míře. Díky nim by se současné vyšší desítky tuzemských hráčů mohly rozrůst na stovky.

Úžasný technický pokrok za více než dvě desetiletí demonstruje na příkladu alternativních způsobů ovládání informačních a komunikačních technologií Jiří Menšík, který se této oblasti věnuje už 25 let. Na INSPO News připomene dřevěná tlačítka či tyčinky z té doby a hlavně představí současné varianty ovládání ústy, očima, hlasem nebo hlavou.

„Všichni doufáme, že se sejdeme 17. října na konferenci INSPO 2021 v plnohodnotném formátu v Kongresovém centru Praha. Pokud by to nebylo možné, uspořádáme konferenci on-line v pátek 15. října a všem, kdo si zakoupili vstupenky na loňskou neuskutečněnou konferenci a ponechali si je, budou peníze vráceny zpět,“ říká Jaroslav Winter, předseda BMI sdružení a organizátor konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 23. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď