Koncertem České filharmonie začal 63. ročník festivalu Smetanova Litomyšl

foto Koncertem České filharmonie začal 1. července 2021 na zámeckém nádvoří v Litomyšli na Svitavsku 63. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.

Litomyšl (Svitavsko ) - Koncertem České filharmonie na zámeckém nádvoří začal 63. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Pod vedením dirigenta Tomáše Netopila zazněla po české státní hymně na úvod Předehra D dur Bedřicha Smetany. Připomínkou 180. výročí narození Antonína Dvořáka bylo uvedení jeho houslového koncertu a moll, slavnostní večer zakončila Symfonie č. 1 c moll Johannese Brahmse.

Fotogalerie

Festival potrvá do 11 července, na programu má tři desítky koncertů a operních představení. Milovníky opery čeká nová inscenace La bohéme Giacoma Pucciniho, festivalová premiéra Evžena Oněgina Petra Iljiče Čajkovského, Rusalka Antonína Dvořáka a premiéra nové inscenace Hubičky Bedřicha Smetany. Na zámku v Nových Hradech se uskuteční několik představení autorského projektu Magdaleny Švecové zahrnující fragmenty z Nářku Ariadny Claudia Monteverdiho, melodramatu Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a jednoaktové opery Bohuslava Martinů Ariadna.

Lidé si poslechnou také cyklus symfonických básní Má Vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem. Hudebně-literárním pořadem Klíče od domova k 180. výročí narození Antonína Dvořáka bude provázet Jiří Lábus. Festival přivítá rovněž Českou Sinfoniettu, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, soubory Collegium 1704, Barocco sempre giovane, Pavel Haas Quartet, Moravia Brass Band, ale také třeba Epoque Quartet a Josef Vejvoda Trio. Dvakrát vystoupí rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka, na Galakoncert ve Smetanově domě se připravují Simona Šaturová a Petr Nekoranec.

Na závěr festivalu je připraven koncert složený z děl se španělskou tematikou v podání Orchestru PKF — Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským. Uskuteční se na zámeckém nádvoří.

Podobně jako v minulosti je připraven také doprovodný program Festivalové zahrady s hudbou různých žánrů. Návštěvníci města budou moci zhlédnout rovněž cyklus expozic ve výstavních síních i pod širým nebem Smetanova výtvarná Litomyšl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď