Koncert České filharmonie otevřel letošní ročník Pražského jara

foto Zahajovací koncert 73. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro pod vedením dirigenta Tomáše Netopila.

Praha - Dlouhotrvající potlesk vestoje zakončil dnešní zahajovací koncert 73. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Ve vyprodaném Obecním domě na něm večer zazněla symfonická báseň Má vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie (ČF) pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila.

Festival otevřela státní hymna v podání ČF. V zaplněném hledišti bylo jako každoročně vedle osobností tuzemského kulturního a politického života také několik desítek příznivců české klasické hudby z Japonska.

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Skladby se ujímá každý rok jiný dirigent. Letos vedl ČF na pódiu pod státní vlajkou ČR a modrou vlajkou festivalu Netopil. Hudební ředitel Essenské filharmonie byl loni spolu s Jakubem Hrůšou jmenován hlavním hostujícím dirigentem ČF. Této funkce se ujme na začátku sezony 2018/2019. Hrůša zahájí s Bamberskými symfoniky Pražské jaro v příštím roce.

Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.

Zahajovací koncert sledovali lidé nejen v Obecním domě, ale také v parku Kampa, kde začal program už v 16:00, a v několika kinech. "Na zaplněné Kampě bylo kolem dvou tisíc lidí, dojemné bylo, když ve stoje uctili českou hymnu na začátku koncertu," řekl ČTK Juraj Gerbery z tiskového odboru Pražského jara.

Dopoledne se na Vyšehradském hřbitově uskutečnil tradiční pietní akt k uctění památky Bedřicha Smetany, který předznamenal začátek festivalu. Už 8. května také začal 70. ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, tentokrát pro obory violoncello a lesní roh.

Hlavní dramaturgickou linkou letošního Pražského jara bude připomínka 100. výročí založení Československé republiky. Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídne šest desítek koncertů.

Závěrečný 3. června bude proto patřit Slovenské filharmonii s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem. Festival nabídne 60 koncertů, rezidenčním umělcem bude houslista Julian Rachlin. Více informací a program se nachází na www.festival.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď