Koncert Čechomoru a Rok ďábla otevřely festival Soundtrack

foto Koncert skupiny Čechomor s velkoplošnou projekcí filmu Rok ďábla zahájil 30. srpna 2018 mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Poděbrady (Nymbursko) - Koncert skupiny Čechomor dnes ve středočeských lázních Poděbrady zahájil 3. ročník Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack. Vystoupení ve velkém stanu doprovodily ukázky z filmu Rok ďábla režiséra Petra Zelenky, v němž Čechomor účinkuje. Soundtrack potrvá do 2. září, jako hlavní hvězdu přivítá francouzského skladatele Erica Serru. Vedle vystoupení dvorního skladatele světoznámého režiséra Luca Bessona je v programu také koncert českého hudebního skladatele Ondřeje Soukupa.

Fotogalerie

Zaplněné hlediště aplaudovalo písním Čechomoru i ukázkám z filmu, který získal v roce 2002 hlavní cenu karlovarského filmového festivalu Křišťálový glóbus. Ve filmu vedle členů Čechomoru hrají třeba Jaromír Nohavica, David Černý, Karel Plíhal, Jaz Coleman, Jitka Obzinová, nebo Benjamin Tuček. "Na velké scéně před stovkami posluchačů si připomeneme jedno z našich nejnáročnějších a zároveň nejúspěšnějších období kariéry," uvedl k dnešnímu koncertu kytarista a zpěvák Čechomoru František Černý.

Karel Holas ze skupiny Čechomor, která s velkoplošnou projekcí filmu Rok ďábla zahájila 30. srpna 2018 mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Mezi přítomnými diváky byl také režisér Zelenka, který si přišel na jeviště s Čechomorem zazpívat. Čechomor oslaví své letošní třicáté výročí vzniku albem Nadechnutí. Nejedná se o výběr hitů, jaké kapely obvykle při podobné příležitosti vydávají, ale o novou studiovou desku. Kapela si k jejímu natáčení přizvala skupinu Kumpanových muzikantů pod vedením trumpetisty Vlado Kumpana.

Před začátkem dnešního koncertu ředitel festivalu Soundtrack Michal Dvořák předal cenu festivalu za celoživotní přínos filmové hudbě pozůstalým po Petru Hapkovi. Cenu ještě letos obdrží in memoriam Petr Skoumal, oceněni budou také Eric Serra, Ondřej Soukup a cellistka Tina Guo.

Serra na festivalu předvede 1. září show plnou projekcí, světelných efektů a hudby, se kterou sbírá úspěchy po celém světě. O den dříve se představí skladatel Soukup, držitel dvou ocenění Český lev za hudbu ke snímkům Nejasná zpráva o konci světa a Tmavomodrý svět. Mimo jiné zazní za doprovodu symfonického orchestru suity z jeho dalších titulů Kolja, Vratné láhve, Lída Baarová, Requiem pro panenku či Akumulátor 1. "Je mi potěšením, že můžu být součástí tak unikátního projektu, jakým Soundtrack Poděbrady bezesporu je, a poprvé představit fanouškům českých filmů a filmové muziky svou produkci v této jedinečné formě, tedy za doprovodu symfonického orchestru v kombinaci se sestřihem ukázek z jednotlivých filmů," podotkl Soukup.

František Černý ze skupiny Čechomor, která s velkoplošnou projekcí filmu Rok ďábla zahájila 30. srpna 2018 mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Hlavní hudební program festivalu tradičně doplní filmové projekce, workshopy a obsáhlý doprovodný program, který bude přístupný zdarma na poděbradské kolonádě a v lázeňském parku. Více informací je na webu www.soundtrackfestival.cz.

Hlavní hvězdou loňského ročníku festivalu filmové hudby Soundtrack byl italský skladatel Nicola Piovani, který vystoupil za doprovodu Filharmonie Hradec Králové. Autor Oscarem oceněné hudby ke snímku Roberta Benigniho Život je krásný převzal cenu festivalu Soundtrack za celoživotní přínos filmové hudbě. Stejné ocenění obdržel při vystoupení skupiny Lucie in memoriam Radim Hladík.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 26°C

Celá předpověď