Koncern Stellantis nabídne také vodíkové dodávky

foto Stellantis - připravované užitkové vozy na pohon palivovými články.

Kromě verzí se zážehovými či dieselovými motory si zákazníci své dodávky Peugeot Expert, Citroën Jumpy či Opel Vivaro můžou už nyní objednat také s bateriovým elektrickým pohonnem. Na konci letošního roku však získají ještě další možnost – pohon na vodíkové palivové články. Díky třem tlakovým nádobám, které jsou zabudovány do podvozku, a které pojmou dohromady 4,4 kilogramy vodíku, budou takového užitkové automobily schopné dojet na jedno natankování přes 400 kilometrů.

Fotogalerie

Systém palivových článků, které mají výkon 45 kW, dodají stejně jako nádrže, francouzské firmy náležející do portfolia mamutích společností Michelin a Faurecia.

Vlastní pohon vozu pak zajistí elektromotor, který je již využíván ve stejnojmenných elektrických dodávkách a rovněž v mnoha osobních vozech koncernu Stellantis. Třeba v elektrické Corse nebo Peugeotu 208.

Jelikož by výkon paliových článků v situacích, kdy je nutno využívat naplno schopnosti stokilowattového elektromotoru, nemusel být dostatečný, poslouží jako jakýsi vyrovnávací zásobník elektřiny akumulátor s výkonem 10,5 kW. Ten je možné dobíjet rovněž z externích zdrojů. Sama tato vysokonapěťová baterie zajistí dojezd do vzdálenosti 50 kilometrů. Je ji tedy možno využít jako jakousi rezervu pro dojetí k vodíkové čerpací stanici. Umístěna je pod sedačkami v kabině, takže nijak neomezuje nákladový prostor.

Všechny zmíněné typy dodávek se budou rovněž s tímto vodíkovým pohonem dodávat ve dvou délkách karosérie – buď 496 nebo 530 centimetrů. Objem nákladového prostoru pak dosahuje 5,3 případně 6,1 metru krychlového. Dovnitř půjde naložit předměty s celkovou hmotností 1100 kilogramů. Další tunu pak bude možné táhnout na přívěsném zařízení.

Kromě užitkových verzí začne koncern brzy prodávat rovněž osobní verze těchto dodávek. Minimálně to platí o novém Opelu Zafira.

V současné době existuje v Německu 90 plnicích stanic na vodík, ve Francii jich je k dispozici 25. V České republice zatím stále pro veřejnost nefunguje ani jediná.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď