Komunisté vlastního kandidáta na prezidenta nepostaví

foto Ilustrační foto - Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Praha - Komunistická strana vlastního kandidáta do lednové prezidentské volby nepostaví. Rozhodl o tom dnes ústřední výbor KSČM. Po jeho jednání to novinářům řekl předseda strany Vojtěch Filip.

"Usnesení je jednoznačné. KSČM nestaví svého kandidáta," řekl Filip. Pokud podle něj některý z uchazečů o Hrad bude chtít podporu komunistů, bude KSČM dbát na splnění podmínek, které si už v září schválila.

Komunisté chtějí, aby s nimi prezident mluvil, respektoval jejich program, podpořil myšlenku zdanění finančních náhrad církevních restitucí či zákona o obecném referendu. Za podmínku označili také ochranu českých zájmů a respekt k zahraniční politice všech směrů.

Vlastního kandidáta nepostaví ani hnutí ANO, nechystají se k tomu zatím ani další parlamentní strany. Někteří kandidáti ale získali podporu jednotlivých poslanců a senátorů.

Více než 50.000 voličských podpisů ohlásili současná hlava státu Miloš Zeman, podnikatel Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Vladimír Boštík. Posledně jmenovaný ale dosud ani u kontrolního úřadu nezaregistroval svůj volební účet. Dostatek poslaneckých podpisů pro kandidaturu získali také bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Senátorskou podporu má bývalý velvyslanec Pavel Fischer, který dnes svou kandidaturu zaregistroval na ministerstvu vnitra. Senátorské podpisy měl k dispozici i místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který ale kandidovat nechce. Bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl ČTK ve čtvrtek sdělil, že má podpisy v Senátu "v podstatě zajištěné", ale definitivně se o vstupu do kampaně rozhodne až na poslední chvíli.

O účast ve volbách usiluje i lékař a aktivista Marek Hilšer. Podpisy 20 poslanců ve čtvrtek vnitru odevzdal vnitru také hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Zájem o kandidaturu ve volbách, které se budou konat na začátku příštího roku, projevilo dosud přes 20 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď