Komunisté budou jednat s ANO o další toleranci vlády

foto Předseda KSČM Vojtěch Filip (na snímku z 12. června 2020).

Praha - O podmínkách tolerance menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD v posledním roce jejího mandátu bude KSČM s ANO jednat příští týden. Komunisté avizovali, že hodlají změnit podmínky spolupráce v souvislosti z dopady koronavirové epidemie na ekonomiku. Vládu chtějí tlačit do zavedení dvojí daně pro fyzické osoby. Vyšší zdanění firem přitom kabinet dosud odmítal. Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes ČTK řekl, že předpokládá jednání ve formátu tři na tři.

Termín schůzky zatím s premiérem Andrejem Babišem (ANO) Filip zatím přesně nestanovil. Jak chce podmínky spolupráce s vládou upravit, nechtěl před jednáním předjímat.

Toleranční smlouva, jejíž naplňování komunisté s Babišem hodnotí pravidelně, hovoří o například o zavedení ústavní ochrany vod, trvalém zvyšování mezd a důchodů nebo zdanění církevních restitucí. Při vyjednáváních o podpoře rozpočtového deficitu 500 milionů korun, který bude Sněmovna schvalovat příští středu, komunisté zdůrazňovali dopad plánovaného zadlužení na hospodářství a domácnosti. Na splácení se podle nich mají více podílet firmy.

Téma vyššího zdanění firem se komunisté chystají zvednout i s ohledem na sněmovní volby v příštím roce. Poslanec Jiří Dolejš uvedl, že o daních očekává "důležitou a horkou" debatu na podzim. Koncem listopadu bude přitom před stranickými kolegy obhajovat svůj mandát Filip. Část komunistů s podporou vlády, jak ji Filip vyjednal, nesouhlasí a viní ANO z odčerpávání svých voličů.

Při hodnocení toleranční smlouvy před rokem komunisté ocenili růst minimální mzdy, valorizaci důchodů a nezvyšování spoluúčasti pacientů. Vadilo jim, že kabinet nepřipravil změnu právní ochrany vod. Návrh speciálního ústavního zákona nyní připravuje ministerstvo živnotního prostředí s resortem zemědělství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď