Komunisté budou hodnotit výsledky povolebních jednání

foto Předseda KSČM Vojtěch Filip (vpravo) a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Praha - Širší vedení KSČM dnes vyhodnotí výsledky povolebních vyjednávání, jak je vede tým předsedy Vojtěcha Filipa. Zabývat se komunisté zřejmě budou i plánem na další kola jednání s vítězem voleb - hnutím ANO. Výkonný výbor může dát Filipovi mandát, podmínky pro případnou podporu menšinového kabinetu, který skládá premiér a šéf ANO Andrej Babiš, už nicméně KSČM formulovala. Tichou podporu vznikající vlády KSČM připustila pouze v mimořádné situaci. Při rozhodování o Sněmovně ale hlasovala spolu s ANO a SPD.

O vládní spolupráci se všemi stranami chce Babiš jednat na základě připravovaného programového prohlášení v týdnu od 18. prosince. Menšinový kabinet, který jmenuje prezident Miloš Zeman ve středu, plánuje požádat Sněmovnu o důvěru začátkem nového roku.

Termín zasedání mohli využít kandidáti na prezidenta k oslovení strany o případnou podporu. Na rozdíl od situace před pěti lety, kdy přišli o hlasy voličů KSČM požádat osobně na zasedání výkonného výboru strany nynější prezident Miloš Zeman a sociální demokrat Jiří Dienstbier, letos žádný kandidát zatím zájem o prezentaci nepožádal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď