Komora: Podíl lidí na home office bude opět kolem 40 procent

foto Počítače, kancelář, internet, start_up - ilustrační foto

Praha - Počet lidí pracujících z domova se nebude v příštích týdnech nijak výrazněji lišit od stavu na jaře, kdy nastaly restriktivní opatření proti šíření koronaviru. Tehdy podle průzkumů Hospodářské komory podíl zaměstnanců na takzvaném home office přesáhl 40 procent. ČTK to dnes řekla hlavní analytička komory Karina Kubelková.

"Některé firmy zjistily, že režim home office je pro ně na některých pozicích neefektivní, a nebudou ho tak dále uplatňovat. Naopak jiné firmy, kde nebyl home office plně uskutečnitelný kvůli technickým problémům, neodpovídajícímu software či hardware, mohly tento nedostatek v posledních měsících odstranit," uvedla Kubelková.

Ve druhé polovině března a dubna procento firem, které odpověděly, že mají zaměstnance pracující z domova, činilo 41 procent. Tento způsob pracovního režimu se týkal hlavně velkých firem a firem ve zpracovatelském průmyslu, kde 84 procent, respektive 56 procent respondentů uvedlo, že (někteří) zaměstnanci pracují na home office, upozornila Kubelková.

Po skončení mimořádných opatření začala podle ní řada firem bilancovat, především těch větších, ve kterých používají výkonnostní ukazatele a jde tak zjistit, jak nařízený home office zaměstnanců ovlivnil produktivitu práce. "Podle zpětné vazby našich členů od května firmy přecházely na běžný režim tam, kde byl home office nejméně efektivní," poznamenala.

Povinnost nosit roušky bude od čtvrtka platit i ve firmách. Zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob ji však mít nemusí. Nově se povinnost bude týkat také vnitřních hromadných akcí bez ohledu na počet účastníků, dosud tomu tak bylo u akcí nad 100 lidí. V Praze ode dneška povinnost platí i v obchodech a nákupních centrech a na poštách.

V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem bylo pátečních 796 případů. Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je 9272. Hospitalizovaných s covidem-19 je 234 lidí, ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů, nejvíce od 29. dubna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď