Komora: Některé firmy mají z mise na Tchaj-wan obavy

foto Ilustrační foto - Předseda Senátu Miloš Vystrčil vystoupil 31. srpna 2020 na podnikatelském fóru v Tchaj-peji.

Praha - Některé tuzemské podniky působící na trhu pevninské Číny mají obavy z dopadu cesty politiků a podnikatelů na Tchaj-wan na své podnikání. ČTK to řekl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Dopady cesty můžou tuzemští podnikatelé podle expertů pocítit třeba v netarifních překážkách obchodu. Například firmy, které jsou teď na Tchaj-wanu, zřejmě už nebudou vpuštěné do Číny při jiných misích, dodal.

"Je zcela běžné, že na Tchaj-wan jezdí náměstci ministrů nebo ministři různých evropských zemí. Ale dělají to bez jakékoliv politické konotace. Nám se podařilo dostat do situace, kdy tato cesta druhého nejvyššího ústavního činitele v každém případě zapříčiní určité jizvy nebo odřeniny pro ČR a její ekonomiku," uvedl Diro.

Momentální okamžitá reakce Číny nemusí být ekonomicky tolik významná, nicméně není podle něj vyloučeno, že můžou dolehnout na české firmy orientující se na čínský trh. "Nemusí přijít hned, ale třeba za pár měsíců, za rok," podotkl.

Čína může podle něj zavést nové netarifní překážky, které budou znesnadňovat nebo komplikovat vstup českého zboží na čínský trh v porovnání se stejným zbožím domácí výroby. Jde například o překážky plynoucí ze standardizace, kam patří technické normy a standardy.

Dále to můžou být specifické obchodní překážky, jako je například trvalý nebo dočasný zákaz dovozu určité komodity, stanovení minimálních cen, referenčních cen, nebo cenových pásem zboží, stanovení povinného podílu "domácí práce" při dovozu nefinálního zboží a podobně. Spekulovat lze také o dalších administrativních překážkách, příkladem jsou požadavky na předložení nějakých certifikátů, upozornil Diro.

Cesta na Tchaj-wan má ale podle komory význam. Zájmem ČR je zvýšit vzájemnou obchodní bilanci. Podnikatelé na tomto typu cest mohou získat nové obchodní kontakty a dozvědět o místních záměrech, na kterých by mohli v budoucnu participovat, pokud můžou nabídnout produkt, službu či technologii, kterými tchaj-wanští podnikatelé nedisponují. Tamní podniky mají zájem o české know-how v oblastech biotechnologie, nanotechnologie, zelené energetiky, přesného strojírenství, vývoje léčiv a luxusního sklářství, poznamenal Diro.

Šéf čínské diplomacie Wang I označil cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan za nevhodnou a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi. "Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl Wang I. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená "znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů". Proti Wangovým slovům se ohradilo české ministerstvo zahraničí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď