Kommersant: Omezení dovozu kvůli sankcím doléhá na další ruské firmy

foto Automobily na továrním parkovišti v Togliatti. Ilustrační foto.

Moskva - Počet ruských podniků, na které Západ uvalil sankce za vpád ruských vojsk na Ukrajinu, se za rok prakticky zdvojnásobil. Z původních asi 1600 se zvýšil zhruba na 2900 a s přihlédnutím k přidruženým firmám celkový počet takto zasažených společností už dosahuje 9800. S odvoláním na analytiky servisu Kontur.Prizma o tom dnes informoval ruský list Kommersant.

Podle průzkumu centrální banky mezi průmyslovými podniky nejcitelněji ztráta přístupu k technologiím a zařízením dopadá na firmy, které jsou úspěšnými vývozci. Export z Ruska za těchto podmínek může přijít o konkurenceschopnost a snížit se i v případě, že se dodávky podaří přesměrovat do spřátelených zemí, píše Kommersant s odvoláním na centrální banku. V letošním roce se potíže mohou prohloubit.

Více než třetina firem zasažených sankcemi je z Moskvy a jejího okolí, a to asi 1100. Z Petrohradu je 271 společností a z Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014, jich je 150. V ostatních regionech počet těchto firem nepřesahuje stovku, píše Kommersant.

Pokud jde o odvětví, tak sankce nejvíce dopadly na podniky zabývající se vědeckým výzkumem a vývojem, jichž je 230. Následuje velkoobchod (201), finanční ústavy (152) a vzdělávací zařízení (150). Nejvíce omezení, konkrétně 2373, zavedla Ukrajina, následovaná Spojenými státy (1744), Evropskou unií (574), Japonskem (428) a Švýcarskem (416).

Klíčovým problémem se pro ruský byznys stala omezení ohledně dovozu do Ruska, zhoršení podmínek pro dopravu a odmítání zahraničních firem dodávat do Ruska suroviny, vyplývá podle deníku z průzkumu centrální banky, podniknutém v červenci a srpnu mezi podniky. Méně významnou roli pro průmysl mají opatření zaměřená na omezení poptávky, finanční problémy a exportní omezení.

Nejzranitelnější se kvůli dovozním omezením ukázali vývozci mezi podniky. Tyto firmy jsou přitom důležité pro obnovu ekonomiky, protože bývají konkurenceschopnější a efektivnější, a to i kvůli zavádění technologií zahraničního původu. Loni se problémy s nákupem surovin a materiálů podařilo vyřešit jen 39 procentům vývozců z řad firem - v případě strojů a zařízení jen 18 procentům společností a v případě chybějících součástek 28 procentům. V případě podniků, které nevyvážejí, jsou čísla vyšší, dodal Kommersant.

Centrální banka počítá podle deníku s tím, že potíže s nezbytným dovozem mohou vést k poklesu konkurenceschopnosti ruského vývozu a omezit jeho diverzifikaci, a to i v případě většího přístupu k novým trhům. Pod tlakem sankcí už část společností přerušila vývoz, případně jej omezila. Podíl vývozců mezi dotazovanými podniky se proti předchozímu průzkumu snížil z 58 na 52 procent.

Kommersant připomněl, že firmy už vládu žádaly o větší podporu dovozu. S touto myšlenkou ale neuspěly, protože ve vládě pokládají za dostatečná stávající opatření. Byznys se ale obává, že letos by postihy za porušování sankčního režimu mohly narušit alternativní dodavatelské řetězce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď