Komise vybrala letošní svatomartinská vína, bude jich 366 druhů

foto Svatomartinské víno - ilustrační foto.

Brno - Pod značkou Svatomartinské se letos bude prodávat 366 vín od 97 vinařů a vinařství. Odborná komise ve středu dokončila hodnocení vzorků, které o značku letos usilovaly. Vinařský fond o výsledcích hodnocení informoval v tiskové zprávě.

Pro letošní ročník platila při hodnocení přísnější pravidla. Při bodování musela vína získat 80 bodů z celkových 100 bodů namísto dosavadních 78, aby značku získala. O získání označení Svatomartinské letos usilovalo 412 vzorků vín, což je méně než v loňském roce. V hodnocení odborné poroty uspělo 90 procent vzorků.

"Letošní svatomartinská vína se opravdu povedla a díky téměř ideálním podmínkám v době dozrávání hroznů jsou přesně taková, jaká mají být. Velmi aromatická, svěží, ovocitá a lehká. Za to, že i přes zpřísněné požadavky na kvalitu letos prošlo bezmála 90 procent přihlášených vín, tak letos vinaři vděčí nejen své šikovnosti, ale dílem i přírodě," uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Letos tak bude v prodeji 169 druhů bílých vín odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané, 105 druhů klaretů a rosé a 92 červených vín odrůd Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Modrý Portugal. Vzorků je letos méně, loni se prodávalo 384 druhů Svatomartinského. Počet lahví v prodeji ale bude stejný, přibližně 2,2 milionu.

Vinařský fond pro letošní rok povolil prodej vín s označením Svatomartinské už od pátku 8. listopadu a vyhověl tak přání vinařů a obchodníků, kteří chtěli pořádat svatomartinské hody už o víkendu 9. a 10. listopadu. Největší svatomartinský košt vín se ale uskuteční jako každoročně 11. listopadu v 11 hodin na brněnském náměstí Svobody, kde bude k ochutnání přibližně 100 vín od 100 vinařů.

Právě přísná pravidla užívání značky Svatomartinské s povinným dodržením termínu prodeje vedl některá vinařství k tomu, že o značku Svatomartinské neusilují. Například v Zaječí pořádají ochutnávky mladých vín letošního ročníku dlouho před svátkem svatého Martina, letos například v sobotu 2. listopadu, ve stejný den se bude za mladým vínem putovat na tradiční akci i v Bořeticích.

Mladá vína letošního ročníku už nabízí například vinařství Lahofer, vinařství Trávníček a Kořínek i vinařství Waldberg nebo Hanzel.

Značka Svatomartinské byla registrovaná v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku každoročně propůjčuje vinařům. Letos fond popatnácté organizuje propagaci vín pod jednotným logem, svatomartinská vína jsou označená na etiketě známým symbolem svatého Martina na koni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď