Komise chce usnadnit obchody s cennými papíry

foto Ilustrační foto - Vlajky Evropské unie před budovou Berlaymont, hlavním sídlem Evropské komise, v Bruselu 18. ledna 2015.

Evropské finanční trhy mají být výkonnější než dosud. K tomu závěru dospěla Evropská komise, která předkládá nová pravidla hry v tomto segmentu.

Obsahem nových regulí jsou zjednodušení, jimiž se má obchod s cennými papíry v EU nově řídit. Cílem reformy je podle agentury DPA představa, aby finanční trhy pracovaly efektivněji a byly schopny reagovat na požadavky doby. Takzvaná centrální místa pro zacházení s cennými papíry byly měla pracovat v rychlejším přeshraničním režimu, stejně jako umět lépe obchodovat s cizími měnami mimo euro.

Tato ústředí mimo jiné zprostředkovávají zájemcům akcie nebo dluhopisy, a to výměnou za peněžní prostředky pro prodávajícího. Takovéto transakce trvají zhruba dva pracovní dny, což vyvolává potřebu krýt po tento čas všechna rizika spojená s příslušnou operací do doby, než je proces u konce.

Dvě z globálně největším centrál těchto obchodů sídlí právě v EU, připomíná komise. Jde o poskytovatele post-obchodních služeb Clearstream, lucemburskou divizi německé Deutsche Börse, a o firmu Euroclear s adresou přímo v Bruselu. Představy unijní exekutivy musí nyní projednat Evropský parlament a členské státy EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 9:00 6°C

Celá předpověď