Komisařka OSN vysílá do Rakouska a Itálie mise kvůli migrantům

foto Zachránění uprchlíci - ilustrační foto.

Ženeva - Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyslala do Rakouska a Itálie speciální týmy, které budou zkoumat situaci migrantů v těchto zemích. Informovala o tom agentura Reuters. Bacheletová kritizovala také USA, kde se k rodičům podle ní stále nevrátilo 500 dětí odebraných migrantům po překročení hranice s Mexikem. Terčem kritiky nové komisařky se stala i Čína, Barma či Saúdská Arábie.

Bývalá chilská prezidentka Bacheletová oznámila vyslání svých spolupracovníků do Rakouska a Itálie ve svém prvním proslovu k Radě OSN pro lidská práva ve funkci, ve které na počátku září nahradila Zajda Raada Husajna. V Římě i Itálii jsou nyní součástí vlády protiimigrační strany - Liga vicepremiéra Mattea Salviniho a Svobodná strana Rakouska vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho.

Zděšení chilská exprezidentka vyjádřila nad "šokujícími výbuchy násilí proti migrantům" v Německu, ale i nad zprávami o útocích na africké imigranty a Romy v Itálii.

Evropu Bacheletová vyzvala, aby změnila svou migrační politiku. "Je v zájmu všech států mít migrační politiku, která se řídí realitou a ne panikou," uvedla bývalá chilská prezidentka, která sama musela v mládí svou vlast ovládanou generálem Augustem Pinochetem z politických důvodů opustit a azyl našla v tehdejší Německé demokratické republice.

Nová, lidská migrační politika podle ní musí obsahovat mimo jiné možnost bezpečné dopravy do Evropy, místo toho, aby byli migranti nuceni riskovat svůj život ve vratkých člunech na moři. Stavět zdi, vyvolávat strach a odpírat uprchlíkům jejich základní práva není dlouhodobým řešením, uvedla Bacheletová. "To vytváří jen nenávist, nouzi, utrpení a chaos," dodala.

V projevu Bacheletová rovněž vyzvala Čínu, aby umožnila vyslání podobné monitorovací mise do západní provincie Sin-ťiang kvůli zprávám o rozsáhlých převýchovných táborech pro muslimské menšinové etnikum Ujgurů.

V oblasti migrace Bacheletová kritizovala rovněž Spojené státy. Zhruba 500 dětí odebraných před časem rodičům, kteří ilegálně překročili mexicko-americkou hranici, se podle ní stále nevrátilo zpět rodinám.

Kritika se ze strany nové vysoké komisařky OSN pro lidská práva snesla také na Saúdskou Arábii kvůli náletům na Jemen, při kterých umírají civilisté, a na barmské představitele kvůli trvajícím útokům na Rohingy. Bacheletová mimo jiné vyzvala, aby byl vytvořen mezinárodní orgán, který by shromáždil důkazy o zločinech proti této muslimské menšině v Barmě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď