Komisař OSN vzkázal Izraeli, aby ukončil okupaci a zbaví se obav

foto Palestinci pálí pneumatiky během protestů na hranici mezi Izraelem a palestinským Pásmem Gazy.

Ženeva - Ukončete okupaci a násilí a vaše nejistota skončí, vzkázal dnes Izraeli Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Řekl to v Ženevě na úvod mimořádného zasedání Rady OSN pro lidská práva. Rada se sešla kvůli krvavým událostem na hranici palestinského Pásma Gazy a Izraele, kde od 30. března přišlo o život přes 110 Palestinců. Většina zemí a organizací Izrael kritizuje za nasazení nepřiměřené síly proti demonstrantům.

Husajn poukázal na situaci občanů Pásma Gazy uzavřeného izraelskou blokádou. Palestincům jsou systematicky upírána jejich práva; 1,9 milionu lidí je v Gaze uzavřeno od narození do smrti jako v toxické chudinské čtvrti, sdělil Husajn.

Události tohoto týdne, kdy Izraelci zabili 62 protestujících Palestinců, označil za "strašnou událost, která nikomu nepřinesla větší bezpečí". Podle něj byla izraelská reakce na protesty "naprosto nepřiměřená", což dokazuje kontrast v počtu obětí - na izraelské straně není ani jedna. Zabíjení je podle Husajna "výsledek nelegálního použití síly". Husajn podpořil požadavky států, které chtějí "mezinárodní, nezávislé a nestranné" vyšetření událostí.

Rada se schází mimořádně na žádost Palestiny a Spojených arabských emirátů. Očekává se, že by mohla sestavit komisi a pověřit ji vyšetřením násilností.

Izraelská zástupkyně v radě prohlásila, že ustavení takové komise "nezmění na konkrétní situaci na místě" vůbec nic. Uvedla rovněž, že se Izraelci snažili minimalizovat ztráty na rozdíl od palestinského radikálního hnutí Hamás, který lidi vyzýval, aby šli do prvních linií jako lidské štíty.

Izrael své akce označuje za obranu hranice, kterou podle něj někteří z demonstrantů chtěli prorazit. Za protesty, jež byly svolány v březnu jako pochod návratu s poukazem na právo na návrat palestinských uprchlíků do původních domovů jejich předků v dnešním Izraeli, je podle izraelského výkladu Hamás vládnoucí v pásmu. Hamás, v jehož programu je boj proti Izraeli, údajně civilisty zneužívá jako krytí svých plánů na protiizraelské útoky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď