Komiksový Masaryk láká v Brně na výstavu k 100. výročí univerzity

foto Masarykova univerzita spolu s Moravskou galerií představily 15. května 2019 v brněnském Místodržitelském paláci výstavu k 100. výročí vzniku Masarykovy univerzity. Expozice MUNI 100 potrvá do 30. září.

Brno - Komiksově ztvárněný československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk se slovem Tož! v dialogové bublině láká návštěvníky na výstavu k 100. výročí brněnské Masarykovy univerzity (MUNI). Lidé expozici najdou v Místodržitelském paláci. Cílem je reprezentativně představit historii i současnost Masarykovy univerzity a zachytit různorodost oborů a dalších aktivit vysoké školy. Třeba její polární výzkum symbolizuje vycpaný tučňák.

Všechny stěny v přízemí paláce překryl černobílý motiv knihovny s nekonečnými řadami knih. Do předtištěných hřbetů budou dobrovolníci postupně vpisovat asi 140.000 názvů diplomových či doktorských prací. Zapisovat vlastní díla mohou i absolventi z řad návštěvníků výstavy, ovšem jen pod dohledem - každá práce má totiž své místo.

"Úkolem univerzity je především vychovávat kvalitní absolventy, jejichž hlavním výstupem na konci studia jsou právě závěrečné práce. Jejich názvy a témata pak symbolicky ukazují, jak se na univerzitě v uplynulých 100 letech dařilo tuto úlohu plnit," uvedl kurátor Ondřej Dostál.

"Sto let MUNI si můžeme díky umělecké instalaci Jaro Vargy vizualizovat jako obrovskou množinu absolventů, respektive jejich diplomových prací. Popadá mě doslova závrať, když si představím, kolik práce, času a taky stresu stálo jejich sepsání," doplnil Jan Press, ředitel Moravské galerie, která poskytla prostor pro výstavu a podílela se na její přípravě.

Minulost připomíná zřizovací listina univerzity, čestné doktoráty Leoše Janáčka a Václava Havla i fotografie Masaryka s prvním rektorem Karlem Englišem. Nechybí ani historické seznamy předmětů a studentské indexy, které dávno nahradil počítačový informační systém.

Kurátoři vystaví také rektorské žezlo, někdy ale bude v expozici chybět. "V době konání výstavy budou totiž probíhat univerzitní obřady, které se bez něj neobejdou," uvedl Dostál. V několika videoprojekcích zájemci zhlédnou rozhovory se čtyřmi posledními rektory, animovaný snímek o životě Masaryka i archivní filmy z historie školy.

Výstava se veřejnosti otevře v pátek, potrvá do 30. září. Nevyhýbá se ani méně šťastným obdobím v dějinách univerzity - nacistické okupaci a komunistické totalitě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď