Komiksový festival v Brně bude, kvůli covidu jsou jen dílčí změny

foto Ilustrační foto - Muž si prohlížel komiksy 4. října 2018 v brněnském kulturním centru Malá Amerika, kde se konal čtvrtý ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA.

Brno - V někdejší brněnské káznici na Cejlu začne ve čtvrtek šestý ročník mezinárodního komiksového festivalu Koma. Kvůli nouzovému stavu a souvisejícím opatřením proti šíření koronaviru pořadatelé zrušili koncerty, tvůrčí dílny a některé další aktivity. Zájemci se přesto mohou přijít podívat na výstavy komiksů nebo knižní trh. Téma letošního ročníku je Tabu. S ohledem na zrušení části programu je vstup na festival zdarma, oznámili pořadatelé.

Program festivalu upravili organizátoři tak, aby splňoval podmínky nouzového stavu, který platí od pondělí. Vernisáže a přednášky se budou konat při počtu maximálně deseti účastníků. Pro ostatní bude na webu k dispozici záznam akcí.

Komiksy jsou vytištěné na velké formáty, návštěvníci tak budou mít dostatečný prostor na prohlížení. Přesto pořadatelé očekávají nižší účast než v předešlých letech. "Minulé ročníky nám přišlo 1500 až 2000 lidí. Letos to kvůli opatřením bude pravděpodobně slabší," řekl ČTK mluvčí festivalu Tomáš Řepa.

Po pěti letech se festival přestěhoval z Malé Ameriky u brněnského nádraží do areálu káznice s pohnutou historií, která se odráží i ve výběru festivalových komiksů. Mezi nimi je například komiks o životě Milady Horákové. Několik autorů převedlo do komiksové formy vzpomínky Kristiána Novotného, který v káznici za druhé světové války sloužil jako dozorce.

Organizátoři také vyhlásili výzvu, do které se mohli na téma Tabu přihlásit zkušení, ale i začínající tvůrci, kteří nikdy nevystavovali na veřejnosti. Mezi vybranými deseti komiksy jsou skutečné příběhy z náboženských sekt nebo tematika sexuální výchovy.

Historii komiksového magazínu Aargh!, který letos slaví 20 let od svého vzniku, přiblíží zakladatelé Tomáš Prokůpek a Tomáš Kučerovský. Po Čtyřlístku je to nejdéle vydávaný český komiksový časopis.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 22. října 2020

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď