Komerční bance klesl v 1. čtvrtletí zisk o 16,3 % na 2,7 miliardy Kč

foto Komerční banka, logo - ilustrační foto.

Praha - Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun. Výnosy byly nižší o 1,4 procenta a dosáhly 7,8 miliardy korun. Rozhodnutí o dividendě bylo kvůli krizi způsobené pandemií covid-19 zatím odloženo. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě. S akciemi KB se obchoduje na pražské burze.

"Komerční banka dokázala rychle přejít do chráněného režimu, v němž jsou dostupné všechny služby klientům, funguje základní pobočková síť a převážná většina zaměstnanců pracuje z domova," uvedl k aktuální situaci generální ředitel banky Jan Juchelka. Skupina KB od 13. března nabídla klientům možnost přerušení splácení půjček. Zákon o úvěrovém moratoriu naplňuje ode dne nabytí jeho účinnosti v dubnu.

Poté, co představenstvo v březnu navrhlo nechat celý zisk roku 2019 nerozdělený, v souladu s pokynem České národní banky, odložilo představenstvo také rozhodnutí o dividendě roku 2020 nejméně do října 2020. O přijetí konečného rozhodnutí o dividendách rozhodne valná hromada. Ta byla kvůli mimořádným opatřením odložena.

"Hospodářský výsledek KB pokořil analytická očekávání," komentoval čísla analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Akcie banky před 10:00 po úvodním posílení obrátily a klesaly o 0,4 procenta na 538 Kč. Dojmy investorů z výsledků banky jsou podle Pfeilera smíšené. Pozitivně hodnotí lepší než očekávaný zisk, naopak mírným zklamáním je nižší čistá úroková marže a nárůst provozních nákladů.

Navzdory růstu objemu úvěrů i vkladů se v 1. čtvrtletí meziročně snížily čisté úrokové výnosy o 0,8 procenta na 5,8 miliardy Kč. Podle banky jsou za tím nižší úrokové marže u retailového úvěrování a nižší výnos z reinvestovaných depozit. Čisté poplatky a provize se snížily o 5,3 procenta na 1,4 miliardy Kč. "Poklesly transakční poplatky, především v důsledku nové regulace poplatků za přeshraniční platby a poklesu aktivity v březnu. Výnosy z ostatních druhů poplatků byly meziročně stabilní nebo dokonce narostly," stojí v tiskové zprávě.

Provozní náklady stouply o 5,2 procenta na 4,4 miliardy korun, a to zejména kvůli zvýšenému příspěvku do Fondu pro řešení krize a mimořádným nákupům pro stav nouze.

Úvěry klientům meziročně stouply o 4,9 procenta na 668,2 miliardy korun. Z toho objem hypoték narostl o 3,6 procenta na 232 miliard korun a dceřiná Modrá pyramida vykázala růst portfolia o 10,6 procenta na 57,6 miliardy korun. Objem spotřebitelských úvěrů poskytovaných Skupinou KB se zvýšil o 1,2 procenta na 39,1 miliardy Kč. "Během stavu nouze klesly prodeje spotřebitelských úvěrů v KB ve srovnání s týdny před zavedením restrikcí přibližně o 40 procent a nové prodeje hypoték byly nižší až o 20 procent," uvedla banka.

Objem úvěrů poskytnutých podnikům a ostatních úvěrů vzrostl meziročně o 5,2 procenta na 339,6 miliardy korun. Objem vkladů ve Skupině KB se zvýšil meziročně o 8,3 procenta a dosáhl tak 894,9 miliardy Kč. Růst vkladů zůstal podle banky během nouzového období stabilní.

Aktiva Skupiny KB vzrostla k 31. březnu o 15,1 procenta na 1,24 bilionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 3. prosince 2020

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď