Komentáře: Výhra Dudy ochránila polskou vládní stranu před krizí

foto Ilustrační foto - Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński odevzdal 12. července 2020 svůj hlas ve druhém kole volby polského prezidenta. Vedle něj hlasuje muž maskovaný jako Kaczyński.

Varšava - Prakticky jisté vítězství současného polského prezidenta Andrzeje Dudy v nedělních volbách hlavy státu podle polských komentátorů zachránilo vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) před závažnou krizí. Vláda hluboce rozdělené země může pokračovat v reformách, kvůli nimž vede ostré spory nejen s domácí opozicí, ale i s Evropskou komisí.

Podle téměř úplných výsledků, jež zveřejnila státní volební komise, Dudu podpořilo přes 51 procent voličů, Trzaskowského, kandidáta opoziční proevropské Občanské platformy necelých 49 procent.

"Díky Dudovi bude moci Kaczyński i jeho strana klidně spát po další tři roky a pokračovat v současném kurzu," píše se v povolební analýze portálu onet.pl. Výhra Trzaskowského by pro nynější vládu znamenala zásadní komplikaci, protože v Sejmu, dolní komoře parlamentu, nemá dostatek poslanců pro přehlasování prezidentského veta. Mluvčí vlády Piotr Müller dnes řekl, že Duda je zárukou "konstruktivní spolupráce" mezi prezidentem a kabinetem.

PiS ovládá většinu zásadních institucí polského veřejného života, včetně klíčových postů ve státních firmách i veřejnoprávních médiích. Těší se i podpoře v Polsku stále vlivné katolické církve. Strana si oblibu lidí získala štědrými sociálními programy, jako jsou příplatky na děti nebo třinácté důchody. PiS ale prosadilo i kontroverzní změny v justici, které podle domácích i zahraničních kritiků porušují nezávislost soudnictví. Evropská komise kvůli nim pohnala Varšavu před unijní soud. Michal Baranowski z organizace German Marshall Fund agentuře DPA řekl, že po znovuzvolení Dudy je třeba počítat s pokračováním politiky, kdy v některých případech polští představitelé porušují právo a hodnoty Evropské unie.

Onet.pl uvádí, že politici vládnoucí strany si myslí, že v situaci, kdy je další tři roky nečekají volby, budou moci "šlápnout na plyn". Není vyloučené, že první na řadu přijde polský mediální trh, zejména média patřící zahraničním společnostem. Ta podle zástupců vlády zastupují především zájmy té země, odkud pocházejí jejich majitelé.

Podle průzkumu institutu Ipsos Duda získal většinu hlasů mezi zemědělci, dělníky, nezaměstnanými nebo důchodci. Rozhodně vyhrál na polském venkově. Trzaskowského naopak podporovali majitelé firem, lidé na vedoucích pozicích a mladí lidé, obyvatelé měst.

Duda ve volební kampani vystupoval jako obránce rodiny v její tradiční podobě, dával najevo odpor vůči hnutí za vylepšení právního postavení příslušníků sexuálních menšin, jde podle něho o ideologii horší než komunismus. Jeho spojenci varovali před Trzaskowským coby spojencem Židů v případě možných restitucí židovského majetku.

Prezident sliboval, že v případě znovuzvolení bude usilovat o návrat jednoty do už léta hluboce rozdělené polské společnosti. "Jestli to chce splnit, musí rozvolnit svoje vztahy s (předsedou PiS) Jaroslawem Kaczyńským, protože jednotu nebuduje ten, kdo je nástrojem Kaczyńského," řekl v rozhovoru s portálem wp.pl politolog Kazimierz Kik. Kaczyński, formálně řadový poslanec, je neoficiálně nejmocnějším politikem v zemi a jeden z lidí, kteří veřejnost nejvíce rozdělují. Kik připomíná, že těsný výsledek je pro něj špatnou zprávou: počítal prý s tím, že voliči jeho stranu odmění za štědrou politiku tučnějším ziskem. Podle onet.pl je dobrý výsledek Trzaskowského pro PiS "varovným signálem", aby zahájila debatu o tom, proč i přes nákladnou sociální politiku dala skoro polovina voličů jejímu kandidátovi červenou kartu. Stranu na podzim čeká volební sjezd.

List Rzeczpospolita po nedělních volbách volá po zklidnění atmosféry v Polsku. "Pokud se změníme v kmeny válčící proti sobě čímkoliv jiným než slovem, octneme se rychle na cestě k tomu, abychom se sami vyřadili ze společenství civilizovaných národů," varuje komentátor deníku. "A pochopit by to měl především v neděli zvolený prezident," dodává.

Odborník: Znovuzvolení Dudy znamená stabilitu pro vládu PiS

Znovuzvolení Andrzeje Dudy polským prezidentem znamená určitou stabilitu pro vládu strany Právo a Spravedlnost (PiS), která získala nejméně další tři roky do příštích parlamentních voleb pro klidné vládnutí. ČTK to dnes řekl odborník na polskou politiku z Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál. Duda těsně porazil v nedělním finále volby hlavy státu kandidáta opoziční Občanské koalice (KO) Rafala Trzaskowského.

Dostál připomněl, že Duda i v prvním mandátu šel vládě PiS předsedy Jaroslawa Kaczyńského plně na ruku. "Realizoval cíle a plány, které Právo a spravedlnost mělo," uvedl. Duda byl členem PiS do svého zvolení hlavou státu v roce 2015, tato národně-konzervativní strana ho podporuje i nyní.

Vláda PiS nyní ponese podle Dostála plnou odpovědnost za to, aby Polsko dostala z krize po epidemii koronaviru. "Účet se bude platit po třech letech a nebudou se moci vymlouvat na nespolupracujícího prezidenta, což by byl jistě případ, kdyby se stal prezidentem Trzaskowský," řekl. Prezident může vetovat zákony a k přehlasování je v Sejmu nutná třípětinová většina, kterou kabinet nemá.

Trzaskowského výsledkem, který prohrál zhruba o 2,5procentního bodu, se podle Dostála vrátila Občanská koalice, dříve Občanská platforma, silně na politickou scénu. "Představitel platformy ukázal, že dokáže na svou stranu dostat velké množství voličů, které v předchozích volbách ztratila," podotkl.

Zajímavé bude podle Dostála sledovat, co se s liberální a proevropskou KO stane. Poukázal na nízké předpoklady k vítězství její původní kandidáty Malgorzaty Kidawové-Blońské, svázané s obdobím někdejší vlády Občanské platformy. "Když nastoupil kandidát, který nebyl tolik okoukaný, nebyl tolik spojovaný s vládami Donalda Tuska a platformou před rokem 2015, najednou získal obrovské množství hlasů," poznamenal.

Za zajímavou Dostál pokládá vysokou volební účast přes 68 procent. "Poláci jsou přesvědčeni o tom, že politika je důležitá a ovlivňuje jejich životy," míní.

Trzaskowského volili podle Dostála zejména lidé, kteří pokládají za důležité hodnoty právního státu a demokracie a také národní shodu. V Dudově případě voliči deklarovali, že je pro ně důležitá národní hrdost a kvalita života, podotkl Dostál. "Andzej Duda v kampani opakoval, že za posledních pět let se kvalita života řady lidí v Polsku výrazně zlepšila. PiS zavedlo sociální programy, které do některých chudších regionů opravdu přinesly viditelný pokrok, materiální změnu," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-4°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď