Komedie Mars natočená ve vesmírném simulátoru měla dnes premiéru

foto V Karlových Varech pokračoval 5. července 2018 sedmým dnem 53. mezinárodní filmový festival. Ve Velkém sále hotelu Thermal měla premiéru česká komedie Mars režiséra Benjamina Tučka. Film uvedla dvaadvacetičlená delegace tvůrců.

Karlovy Vary - Na vědecké základně uprostřed pouště v americkém Utahu vznikala filmová komedie Benjamina Tučka Mars. Spolu s dalšími tvůrci ji dnes režisér, spoluautor Kanceláře Blaník, v premiéře uvedl na festivalu v Karlových Varech. Točilo se v modulu pro simulace pobytů na Marsu a jak dnes řekl ČTK Tuček, filmový štáb těm, kdo stanici provozují, připadal jako velmi vhodná skupina pro případnou budoucí kolonizaci planety. Do kin půjde Mars v říjnu.

Stanice v Utahu funguje na principu výběrových řízení, hlásí se tam mise s různým záměrem a programem. Je to nevládní organizace a je na každém, jak si sežene peníze a co tam bude dělat, vysvětlil Tuček. "My jsme byli první, kdo přišel s nápadem natočit tam film. A možná, že dospěli k tomu, k čemu jsme dospěli i my - že pro budoucí kolonizaci jsou filmové štáby vhodné těleso. Každý je zvyklý improvizovat, dělat víc funkcí najednou a vědět, proč přiletěl a že chce i odletět," popsal své zkušenosti.

Příběh filmu se odehrává v situaci, která připomíná kdysi ambiciózní, ale dávno zapomenuté plány na osídlení planety Mars. Jejich připomínkou zůstala pouze opuštěná základna obývaná osamělým robotem. Ticho a klid rudé planety naruší až česká posádka financovaná ze soukromých zdrojů, jejíž členy na misi dovedly důvody více než rozdílné. Mecenáš výpravy by třeba rád své snoubence splnil přání a oženil se s ní na Marsu.

Ve filmu hrají z velké části herci spjatí s divadelním souborem Vosto5 - Halka Třešňáková, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek, Petr Prokop, Petra Nesvačilová, ale také Tereza Nvotová, která s Tučkem pracovala na scénáři, nebo Ondřej Doule, architekt, který se zabývá pobytem člověka ve vesmíru a architekturou ve vesmíru a má za sebou spolupráci s NASA. "Sehrál v našem projektu zásadní roli, byl jeho strůjcem, na stanici předtím absolvoval skutečný vědecký pobyt," popsal Tuček zrod filmu.

"Nikdy jsem nechtěl letět do vesmíru a ani natáčení neznamenalo, že bychom letěli do vesmíru. Chtěl jsem letět do Ameriky," uvedl. "Film je o kolonizaci jiných planet a cestou, kterou jsme podnikli z Colorada do Utahu, jsme šli cestou tehdejších dobyvatelů Divokého západu," uvedl. Tamní zjištění pro něj prý bylo motivující paralelou s tím, jak může vypadat kolonizace jakéhokoli vesmírného tělesa, která bude spojená s bojem o suroviny a vykolíkováním území na úkor někoho jiného. "To asi čeká lidstvo kdekoli a kdykoli s jedinou možná výhodou, že tam nebude muset nikoho vyvraždit," zamýšlí se režisér.

Benjamin Tuček natočil v roce 2002 svůj hraný debut Děvčátko. S Markem Najbrtem a Robertem Geislerem je scenáristou filmů Mistři, Protektor a Polski film. Je spoluautorem satirického seriálu Kancelář Blaník o fiktivním pražském lobbistovi a spolupracoval i na filmu Prezident Blaník. Připravuje film Radio Stalin o známém pražském Radiu 1.

hrm jpt

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď