Kolem lipenské přehrady běželo dnes osm desítek maratonců

foto Na hladině lipenské přehrady a v jejím okolí se 10. února 2018 konal třetí ročník extrémního závodu na sněhu a ledu Lipno Ice Marathon. Vzhledem k nestálému počasí vedla trať závodu dílem po bezpečně zamrzlých částech přehrady a dílem po břehu. Absolutním vítězem a nejrychlejším běžcem se stal Jan Francke (na snímku druhý zprava) časem 2:55:04.

Černá v Pošumaví (Českokrumlovsko) - Přibližně osm desítek běžců vyrazilo dnes na start extrémního závodu na sněhu a ledu Lipno Ice Marathon. Trať o délce 42 kilometrů vedla z větší části podél břehu přehrady a po části zamrzlé hladiny. Jako první do cíle doběhl Jan Francke, který úsek zdolal za necelé tři hodiny. ČTK to řekla organizátorka Adéla Černá.

"Lipno nebylo zamrzlé jako loni, ale podmínky byly i tak dostatečně extrémní. Foukal vítr a teplota se držela pod bodem mrazu," uvedla Černá. Dodala, že na start vyrazili i dva účastníci, kteří noc před závodem strávili ve stanu v kempu Jestřábí, kde byl cíl a start. "Tato možnost byla naše výzva. Kdokoliv mohl využít příležitost a přespat v kempu," uvedla Černá.

Závodníci také zvažovali, jaké obutí na trať zvolit. Řada z nich si vzala na boty speciální potahy, v nichž potom nohy na ledě tolik nepodjížděly. Černá uvedla, že nápad na pořádání závodu čerpali organizátoři v zahraničí. "Inspirací nám byl legendární Antarctic Ice Marathon, kde se sportovci potýkají nejen se vzdáleností, sněhem, ledem a opravdu tuhým mrazem, ale musí umět i přežít noc v této bílé divočině ve stanu. Zdejší příroda je překrásná a my se o ni chtěli podělit, spojit tu nádheru s něčím, co by bylo pro sportovce opravdu zajímavé, tak se zrodil Lipno Ice Marathon," řekl Petr Beneš, předseda Yacht Klubu Jestřábí, který závod organizuje.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK