Kobra chce obžalovat 11 lidí kvůli daním, pátrá po Francouzovi

foto Logo speciálního týmu Kobra pro boj s daňovou kriminalitou.

Praha - Daňová Kobra navrhla obžalovat z krácení daní 11 lidí, kteří údajně způsobili státu škodu minimálně 85 milionů korun. Hrozí jim až desetileté vězení, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Členové skupiny řízené Francouzem podle kriminalistů vzájemně obchodovali s fiktivním zbožím a poté si u českých finančních úřadů nechali vyplácet nadměrné odpočty DPH.

Smyšlené obchody se podle Kobry uskutečňovaly nejméně od ledna 2008 do června 2011, přičemž trestnou činnost organizoval francouzský občan a jeho česká družka. Údajně řídili nejméně 55 společností, do jejichž vedení dosazovali tzv. bílé koně. Nastrčení jednatelé nevěděli nic o povaze podnikání jednotlivých firem, nevedli účetnictví ani nevyvíjeli žádnou činnost.

Doklady o fiktivních obchodech vytvářeli organizátoři skupiny. Jako předmět plnění uváděli na fakturách především počítačové součásti a další elektroniku v celkové deklarované hodnotě zhruba 450 milionů korun.

"Vyšetřování případu komplikovala skutečnost, že hlavní organizátor a jeho družka hned na začátku vyšetřování uprchli a do současné doby se je nepodařilo vypátrat. Na jmenované je proto vydán mezinárodní zatýkací rozkaz," sdělil Ibehej. Dvojice je tak stíhána jako uprchlá.

K vyšetřování případu s krycím názvem Počítač vznikl společný tým české policie a francouzské celní a vyšetřovací služby. Dokumentaci, která se skládá z více než 17.500 stran základního spisu a 46 svazků příloh, nyní kriminalisté předali Městskému státnímu zastupitelství. Jako tzv. náhradní hodnotu zajistili při vyšetřování majetek v ceně několika milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 -1°C

Celá předpověď