Koalice vetovala snahu o projednání vzniku sněmovní komise k darům pro STAN

foto Poslanec a předseda SPD Tomio Okamura hovoří na schůzi Sněmovny, která pokračovala 14. ledna 2022 v Praze.

Praha - Opoziční hnutí SPD neprosadilo návrh, aby Sněmovna dnes projednala zřízení vyšetřovací komise k financování vládního hnutí STAN. Koaliční kluby požadavek lídra SPD Tomia Okamury na zařazení bodu do programu schůze vetovaly. Stejně se vládní frakce postavily k dalšímu Okamurovu návrhu, aby poslanci debatovali o povinném očkování proti covidu-19 a uložili ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), aby spornou část očkovací vyhlášky zrušil.

Zřízení vyšetřovací komise chtěla opoziční hnutí SPD a ANO projednat už na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny k financování STAN. Návrh jejího programu ale Sněmovna zamítla a schůze se neuskutečnila. Média v posledních týdnech upozorňovala na to, že vládní hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem.

Okamura dnes uvedl, že komise by se měla zabývat tím, kdo jsou koncoví vlastníci společností, a zaměřit se také na majetkovou strukturu firem. "Je potřeba vysvětlit, zda sponzorské dary byly poskytnuty v souladu se zákonem," uvedl.

Předseda poslanců STAN Josef Cogan zopakoval stanovisko hnutí, podle kterého hnutí nepřijalo žádný finanční dar nezákonně. "A již vůbec nedošlo k tomu, že by byl STAN jakkoli financován ze zahraničí," řekl. Hnutí podle Cogana všechny přijaté dary prověří. "Jestliže se potvrdí jejich spojitost s trestně stíhanými osobami, tak předmětné vrátíme," dodal.

Očkovací vyhlášku doplnila o povinné očkování lidí starších 60 let a vybraných profesních skupin proti covidu-19 bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), má platit od března. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory. Část senátorů napadlo příslušnou pasáž vyhlášky u Ústavního soudu, jako vedlejší účastník se k řízení připojil ombudsman Stanislav Křeček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď