Koalice v Jihlavě ztratila většinu, v Jablonci hrozí rozpad

foto Koaliční smlouva stran Fórum Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL.

Jihlava/Jablonec - V Jihlavě opustil koalici po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi i druhý lidovec Josef Kodet. Koalice dosud tvořená Fórem Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU tak ztratila většinu. Rozpad koalice horzí v Jablonci kvůli střetu zájmů primátora Milana Kroupy z ANO. Domáhá se peněz pro svou firmu Grepa za provoz kamerového systému.

Koalice v Jihlavě ztratila většinu, odešel i druhý lidovec Kodet

Radniční koalice v Jihlavě ztratila většinu. Po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) ji opustil i druhý lidovec Josef Kodet. Odstoupení svých zastupitelů od koaliční smlouvy schválil v pondělí městský výbor lidovců. Vyplývá to z prohlášení, které dnes městská organizace poskytla médiím. Koaliční krizi podle lidovců vyvolal spor o právní zastoupení při vymáhání vodohospodářského majetku Jihlavy a pak výroky některých představitelů města vůči straně.

Dosavadní koalice Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL měla původně v zastupitelstvu s 37 místy 20 zástupců, zůstalo jich 18. Lidovci mají v zastupitelstvu tři zástupce. Posledním z nich je nestraník architekt Martin Laštovička, který od koaliční smlouvy neodstoupil. Potvrdil to ČTK. Jako uvolněný zastupitel má na starosti městskou památkovou rezervaci.

"Koalice Žijeme Jihlavou!, ODS a Fórum Jihlava drží pohromadě i nadále. Věřím, že se k nám zpátky připojí i lidovci, po dalších vyjednáváních," řekla ČTK primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava), která je tento týden na dovolené. Lidovci jsou podle ní v obtížné situaci kvůli jednání Kaliny. Čas na vyjednávání primátorka vidí do zasedání zastupitelstva v září.

Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) po poledni řekl, že vyjádření lidovců dostal před malou chvílí. "Nicméně z tohoto postupu KDU-ČSL je naprosto zřejmé, že neměli vůli se dohodnout," uvedl.

Kalina rezignoval na pozici náměstka ke konci června kvůli změně právních kanceláří ve sporu o vodohospodářský majetek vymáhaný městem na svazku obcí, z něhož Jihlava vystoupila na konci roku 2012. Své rozhodnutí dál nepodporovat ani koalici Kalina oznámil koncem července.

V soudních sporech Jihlavu do června zastupovala právní kancelář Radka Ondruše, místo ní radní vybrali právní kancelář Marka Bánského. V jednom z pozdějších prohlášení pak zástupci tří koaličních stran poukazovali na nestandardní vztahy mezi některými zástupci města a právníkem, který Ondruše v některých věcech zastupoval. Lidovci v dnešním prohlášení uvedli, že koalice v radě města prosadila ukončení spolupráce s kanceláří Ondruš "za zády KDU-ČSL".

Hnutí ANO, které skončilo v opozici navzdory tomu, že minulé komunální volby v Jihlavě vyhrálo, chce v nejbližší době představit svůj návrh řešení situace. ČTK to řekl Radek Popelka z ANO. "Chystáme nějaké kroky, nezávisle na tom, co se stalo dneska," řekl Popelka ČTK bez podrobností.

Lidovci podle Kaliny o vstupu do jiné koalice zatím nejednali. "Ale objevovaly se informace o tom, že stávající koalice v rozporu s koaliční smlouvou jedná třeba se sociálními demokraty anebo s přeběhlíky," řekl.

Koubová uvedla, že s přeběhlíky nejednala a se zástupcem ČSSD mluvila "ve velmi hrubých obrysech" o tom, že by koalici posílili. "Ne, že by někoho nahrazovali, protože já doopravdy dál počítám s lidovci," řekla.

ANO má v jihlavském zastupitelstvu deset zástupců, Fórum sedm a ODS šest. Koalici Žijeme Jihlavou! patří čtyři pozice, KDU-ČSL tři, stejně jako KSČM. Po dvou mandátech mají ČSSD a SPD.

Kvůli kamerovému systému hrozí v Jablonci rozpad koalice

Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa z ANO (na snímku z 15. listopadu 2018). V Jablonci nad Nisou hrozí rozpad vládnoucí koalice ANO s Piráty a Společně pro Jablonec. Důvodem je střet zájmů primátora Milana Kroupy (ANO). Ten se v pozici jednatele společnosti GREPA Networks domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018. Žádá také odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích v souvislosti s budováním metropolitní sítě. O obou návrzích budou jablonečtí zastupitelé jednat na mimořádném zasedání ve čtvrtek.

Koaliční partneři dnes novinářům řekli, že návrhy rozhodně nepodpoří. Podle náměstka Jakuba Chuchlíka (Piráti) město nemá smlouvu s primátorovou firmou, provoz a servis sítě zajišťuje společnost TELMO, která ji od roku 2009 za přispění dotací budovala. Koaliční partneři si nechali zpracovat nezávislý posudek sítě, výsledek ale zatím nemají.

"Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění. Není ani nikde zasmluvněno, že bychom si tuto službu u firmy Grepa objednali," řekl ČTK Chuchlík.

"Je zcela nepochybné, že jsem ve střetu zájmů, ale to je věc, kterou jsem deklaroval už při vzniku koalice a všichni to věděli," řekl v reakci na výhrady koaličních partnerů Kroupa. Od začátku podle něj také bylo jasné, že úhradu za provoz kamerového systému bude třeba vypořádat. O úhradu totiž firma požádala ještě před koncem minulého volebního období.

Podle Kroupy dokládají smluvní vztah města s jeho firmou Grepa dvě objednávky. Firma městský kamerový systém zcela ovládá, což primátor dnes dopoledne dokázal tím, že dočasně celý systém vypnul.

V čele druhého největšího města v Libereckém kraji stojí od loňského listopadu koalice, na níž se ANO, které skončilo jako druhé, dohodlo s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a připojil se i jeden ze dvou zastupitelů za Novou budoucnost pro Jablonec, Michael Vraný. Koalice má 17 mandátů ze 30 v zastupitelstvu. Vítězná ODS, jež vládla v minulém období, skončila v opozici. V tuto chvíli podle Chuchlíka reálně hrozí, že spor o relativně malou částku z miliardového rozpočtu města může znamenat rozpad koalice, která se dosud na většině věcí dokázala dohodnout.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď