Koalice Spolu žádá o mimořádnou schůzi Sněmovny k rozdělování peněz nemocnicím

foto Ilustrační foto - Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), 27. října 2020.

Praha - Koalice Spolu chce uspořádat mimořádnou schůzi Sněmovny k rozdělování evropských peněz nemocnicím, údajnému střetu zájmů ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) a další strategii očkování proti koronaviru. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek novinářům řekl, že koalice má dostatek podpisů ke svolání mimořádné schůze. Žádá, aby se poslanci sešli ve středu 26. května odpoledne. Spolu chce probrat s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO) způsob výběru projektů na posílení zdravotnictví a snížení dopadů pandemie z evropského programu REACT-EU. Už dnes dopoledne označili někteří poslanci za skandální nebo zoufalé to, že podle nich rozhodovala jen rychlost podání projektu. Dostálová se vůči kritice ohradila, opoziční výtky se podle ní nezakládají na pravdě.

Podle poslance ODS Bohuslava Svobody by měla ministryně vysvětlit, proč se k penězům některé nemocnice dostaly, jiné, ačkoli byly covidem zatíženější, nikoli. Naznačil, že za výběrem projektů může být politická objednávka. Ministerstvo pro místní rozvoj dnes uvedlo, že zatím existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Hodnocení podle dnešní tiskové zprávy úřadu ještě nezačalo. "Nikdo v tuto chvíli tedy nemůže vědět, zda uspěl nebo ne. Došlo tedy k nedorozumění a nepochopení na straně uchazečů," stojí v tiskové zprávě. Ministerstvo pro místní rozvoj požádá ministerstvo zdravotnictví a Asociaci krajů, aby všem rozeslaly vysvětlující dopisy.

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května a podle webu úřadu budou následovat ještě dvě výzvy od 14. a od 25. května.

V případě otázek kolem majetku ministra Arenbergera jde podle Válka o nepochopitelný střet zájmů ministra i jeho náměstků, kteří současně působí ve vedení velkých nemocnic. Poslanci podle něj chtějí také řešit údajné nedanění peněz získaných z klinických studií, které ministr vedl. Server Seznam Zprávy minulý týden uvedl, že Arenberger nevykázal milionové příjmy za testování léků v klinických studiích. Arenberger to odmítl a uvedl, že vedlejší příjem neuváděl kvůli vysokým nákladům, které údajně srazily jeho zisk.

Část opozice se opřela do způsobu výběru zdravotnických projektů

Část opozice se v úvodu dnešní schůze ke schvalování návrhu nového stavebního zákona opřela do způsobu výběru projektů na posílení zdravotnictví a snížení dopadů pandemie covidu-19 z evropského programu REACT-EU. Za skandální nebo zoufalé označovali opoziční předáci to, že podle nich rozhodovala rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) se vůči kritice ohradila, opoziční výtky se podle ní nezakládají na pravdě.

Dostálová vymyslela podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury světový unikát. "Dvojklik rozhoduje o tom, zda nějaká nemocnice dostane stamiliony, nebo nedostane," prohlásil. Podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky mají jít peníze tam, kde jsou potřeba, a nikoli tam, kde mají nejrychlejší připojení na internet a nejlepšího "ajťáka". "Karlovarská losovačka je proti tomu, co tady můžeme sledovat, hadra," řekl. Předseda klubu TOP 09 Vlastimil Válek, který je ve vedení jedné z nemocnic, si posteskl, že si nekoupili herní myši a nenajali rychlé "klikače".

"Toto je digitalizace v podání této vlády. Digitalizace v podání vlády Andreje Babiše (ANO) je závod v klikání k miliardám," prohlásil předseda STAN Vít Rakušan. Jedinou cesta, jak se vyhnout blamáži a žalobám, by bylo podle něho zrušení tohoto kola rozdělování dotací. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se navíc obává toho, že systém někdo ovlivnil a je podle něho potřeba ověřit, zda někdo neměl výhodu a nepředbíhal.

"Všechno, co tady zaznělo, není pravda," reagovala Dostálová. Výběrových kritériích je podle ní 23, podle nich se budou projekty hodnotit. K rychlosti podání projektů se bude přihlížet podle ní potom, co celková výše úspěšných projektů přesáhne objem dostupných peněz.

Dnešní diskuse o způsobu rozdělování peněz trvala asi hodinu. Část opozice už má navíc připravenu žádost o svolání mimořádné schůze.

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května a následují podle webu úřadu ještě dvě výzvy od 14. a od 25. května.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď