Koalice Prahy 1 opět vyřadila body opozice z programu zastupitelů

foto Ilustrační foto - První místostarosta Petr Hejma (STAN) na mimořádném jednání zastupitelstva Prahy 1 svolaném na popud opozice, které se sešlo 14. ledna 2020 v pražském Paláci Žofín. Na programu je odvolání starosty Pavla Čižinského z uskupení Praha 1 sobě a dalších členů rady a volba nového vedení radnice.

Praha - Zastupitelé Prahy 1 na dnešním jednání opět neprojednají témata navržená opozicí. Koalice TOP 09, STAN, ODS a ANO svou těsnou většinou body zastupitelů opoziční Prahy 1 Sobě vyřadila z programu. Opozice chtěla projednat například otázku ubytování přes platformy typu Airbnb, problém elektrokoloběžek, parkovací karty pro rezidenty, nulovou toleranci hracích automatů nebo privatizaci bytu bývalého ministra Petra Arenbergera. Koalice opoziční body z programu vyřazuje pravidelně.

Různí koaliční radní navrhli vyřazení celkem sedmi bodů, které na program zařadil lídr Prahy 1 Sobě a bývalý starosta Pavel Čižinský. Podle zástupců koalice nebylo jejich projednání nutné. Koaliční strany mají ve 25členném zastupitelstvu těsnou většinu 13 hlasů.

Čižinský chtěl jednat o problematice ubytovacích platforem, které čelí kritice ze strany místních obyvatel a vedení radnice v tom podle Prahy 1 Sobě dostatečně nekoná. Stejně tak podle opozice není dostatečně aktivní v otázce sdílených elektrokoloběžek, které místní obyvatelé kritizují z důvodu neukázněnosti jejich uživatelů.

Dalším vyřazeným bodem byla opakovaně projednávaná otázka privatizace bytu s ordinací v Bolzanově ulici bývalým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem. Čižinský dlouhodobě prosazuje, aby městská část od smlouvy o privatizaci odstoupila, protože Arenberger podle něj porušil její podmínky.

Bývalý starosta chtěl jednat také o nulové toleranci výherních automatů, kterou podle něj vedení radnice nedostatečně prosazuje. Praha 1 Sobě přístup vedení městské části k hazardu rovněž kritizuje dlouhodobě. Další vyřazené body se týkaly nezřízení hasičské stanice sboru dobrovolných hasičů, dříve přislíbených a stále nezavedených fyzických parkovacích karet pro rezidenty a "zneužívání kontrolního výboru k šikanování opozice".

V první městské části od loňského ledna vládne koalice My, co tady žijeme (STAN a Iniciativa občanů), ODS, TOP 09 a ANO. Prvně zmíněné uskupení je jedinou stranou, která zůstala z původní koalice, která vznikla po volbách v roce 2018 a kterou vedl Čižinský. Původně koaliční Praha 1 Sobě, Piráti a Zelená pro jedničku jsou nyní v opozici. Novým starostou se stal dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN). Od výměny panují na radnici vyhrocené vztahy mezi opozicí a koalicí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď