Koalice na východě Čech bez ANO, hejtmany Netolický a Červíček

foto Na vedení Královéhradeckého kraje se 5. října 2020 předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). Na snímku jsou (zleva) Aleš Cabicar (TOP 09), Martin Červíček (ODS), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Pavel Bulíček (Piráti).

Pardubice/Hradec Králové - V regionech po krajských volbách pokračují jednání o koalicích. Dnes pokročila nejdál na východě Čech, hnutí ANO tam bude v opozici. Hejtmanem Pardubického kraje se stane opět Martin Netolický (ČSSD), v čele Královéhradeckého kraje stane dosavadní náměstek hejtmana pro dopravu a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). Hnutí ANO, které vyhrálo krajské volby v deseti regionech ze 13, nabídlo na Vysočině a v Jihomoravském kraji podporu hejtmana z jiné strany jako reakci na snahu obejít v jednání vítěze voleb.

Na vedení Královéhradeckého kraje se dnes předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu budou mít 27 hlasů, řekli dnes novinářům zúčastnění politici. Hejtmanem by měl být senátor Martin Červíček. Koaliční dohodu by subjekty měly podepsat nejdříve příští týden. Hnutí ANO, ČSSD a Zelení a SPD zřejmě skončí v opozici.

Zástupci dohodnuté koalice v Jihomoravském kraji, KDU-ČSL, Piráti, ODS se Svobodnými a Starostové pro jižní Moravu si dnes rozdělili resorty a místa v radě kraje. Původně měli mít v radě lidovci, Piráti a občanští demokraté po třech zástupcích a Starostové dva. KDU-ČSL nakonec bude mít jen dva posty, ODS čtyři. Novinářům to řekli zástupci stran. Koaliční smlouvu podepíší pravděpodobně příští týden. Hejtmanem se má stát Jan Grolich (KDU-ČSL).

V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS a Piráty. Strany se shodly po jednání dnes večer, podrobnosti dohody oznámí v úterý ráno, řekli dnes ČTK a České televizi zástupci všech tří stran. "K dosažení dohody jsou potřeba ještě nějaká jednání, nějaké domácí úkoly, které musíme do zítřka (úterý) splnit," řekl lídr SLK a dosavadní hejtman Martin Půta.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) hovoří 20. února 2020 ve Slepoticích na Pardubicku. Hejtmanem Pardubického kraje bude opět Martin Netolický (ČSSD). Jeho uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, tvořené tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, dnes podepsalo memorandum s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN. "Stávající podoba koalice odpovídá výsledku voleb. Koalice získala v absolutních číslech dokonce polovinu hlasů," řekl novinářům Netolický. Žádné jméno neuvedl, z jeho vyjádření, že hejtmana získá jím vedené uskupení 3PK, však plyne, že se funkce znovu ujme on. Finální koaliční smlouva má být do pěti dnů, ustavující zastupitelstvo 26. října. Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici.

Tomu chce ANO předejít na Vysočině. "Proto nabízíme případnou podporu kandidáta na hejtmana z jiného politického subjektu. Měla by být ale respektována vůle občanů, kdy vítěz voleb by měl mít své zastoupení v budoucí krajské koalici. Obcházení vítěze považujeme za podraz na voliče, proto jsme nuceni nabídnout toto řešení," uvedl lídr kandidátky a současný náměstek hejtmana Martin Kukla. Vítězslav Schrek z ODS už dřív ČTK řekl, že je pro jeho stranu těžko představitelný hejtman z hnutí ANO. Povolební jednání se vedou tak, aby pokud možno zajistila podporu pro hejtmana za ODS. Podle krajského předsedy ČSSD a člena vyjednávacího týmu Petra Krčála hledá spojence ODS i ANO. "Zatím to dávají (hnutí ANO) dohromady s Piráty. My se o obou variantách budeme teprve bavit," řekl Krčál.

Ve Zlínském kraji vyjednává hnutí ANO, které těsně vyhrálo, o koalici s Piráty, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu by měla 24 křesel ze 45. V devítičlenné radě požaduje ANO čtyři křesla včetně hejtmanské funkce, Pirátům a ODS nabízí dvě křesla, ČSSD jedno. "Vzhledem k tomu, jak se to vyvíjí, bychom mohli být už zítra (v úterý) chytřejší," uvedl volební lídr ANO v kraji Radim Holiš.

V Plzeňském kraji vítězné ANO i druhá ODS odmítly tvrzení dalších politických subjektů, že nechtějí jednat a plánují se po druhém kole senátních voleb spojit stejně jako v Plzni. Tam je od roku 2018 koalice ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD. ANO podle krajského předsedy Romana Zarzyckého čeká, až se dozví složení vyjednávacích týmů ostatních stran a politických uskupení, které v kraji ve volbách uspěly. Další subjekty to považují za zdržovací taktiku. ODS už dřív deklarovala, že chce o krajské koalici jednat až po senátních volbách.

V jižních Čechách vznikne zřejmě koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měl stát Martin Kuba z ODS, prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř. V úterý pravděpodobně podepíšou politici memorandum o spolupráci. ČTK to dnes řekli Kuba a lídr hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Na spolupráci se dohodli politici čtyř zmíněných subjektů při večerní schůzce.

V neděli bylo jasno o koalici v Moravskoslezském kraji, kde se dohodli zástupci ANO, koalice občanských demokratů s TOP 09, lidovců a ČSSD. V čele kraje stane opět Ivo Vondrák (ANO).

Na široké koalici všech uskupení v krajském zastupitelstvu kromě hnutí ANO se už v neděli domluvili lídři stran ve středních Čechách. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková.

.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď