Knižní trh pandemii koronaviru přežil, lidé mají zájem o únikovou literaturu

foto Ilustrační foto - Čtenářka si prohlíží jednu z knih (na snímku z 15. října 2021).

Praha - V letošním roce je velký zájem o tzv. únikovou literaturu, která čtenáře přenese do jiné doby či místa. Oblíbeným žánrem zůstávají detektivky a thrillery. V současné době stoupl i zájem o tituly s tematikou jak zvládat stres a další knihy z oblasti osobního rozvoje. Navzdory těžkým zkouškám v období protipandemických opatření zůstal v České republice fungující knižní trh. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Podle aktuálního žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) je nyní nejprodávanější beletristickou knihou detektivka francouzského spisovatele Bernarda Miniera s názvem Lov. Autor v ní děj směřuje k otázkám úpadku společnosti. Tradičně dobře prodávaným domácím autorem zůstává Vlastimil Vondruška, jehož historická detektivka Morový testament je pokračováním série Hříšní lidé Království českého.

Na předních příčkách prodejního žebříčku se drží kniha britského autora Kena Folletta s názvem Nikdy. "I jeho předchozí knihy se velmi dobře prodávaly. Byly to ale vesměs historické romány, tentokrát zvolil autor o dost akčnější žánr. Je ale vidět, že v dnešní době se více než dříve myšlenky čtenářů ubírají směrem, kterým šel nedávno i tento autor. Proto se jich patrně dotýká příběh, kde Follett popisuje, jak se z malého lokálního konfliktu snadno může zrodit celosvětová válka," uvedl Antonín Kočí, ředitel nakladatelství Euromedia Group, největší firmy podnikající na knižním trhu v ČR.

Nejprodávanější knihou naučné literatury je publikace Zeleninová zahrádka od Romana Pavely. Vzhledem k situaci kolem uprchlíků z válkou postižené Ukrajiny se předpokládá zvýšený zájem o jazykové knihy typu Čeština pro ukrajinsky mluvící od Štěpánky a Pavla Pařízkových. Žebříčku literatury pro děti a mládež nyní vévodí japonský komiks Jujutsu Kaisen - Proklaté války.

Pomoci knihám a knihkupcům se snaží akce Velký knižní čtvrtek, při níž několik nakladatelství od roku 2011 vždy na jaře a na podzim společně nabízejí kolekci knih napříč žánry. Letos se uskuteční 24. března, kdy uvede 12 českých i zahraničních titulů. Jeho tradiční součástí bude doprovodný program. Příležitost k osobnímu setkání s autory budou mít čtenáři 24. března v Knihovně Václava Havla v Praze, 31. března v brněnské Knihovně Jiřího Mahena a 7. dubna ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Na místě si zájemci mohou zakoupit všechny tituly knižního čtvrtku se slevou 20 procent. Více informací o letošní akci se nachází na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz.

Podle zprávy o českém knižním trhu pro rok 2020/2021 nakladatelé v ČR v roce 2020 podle odhadů vydali 13.500 knih, přibližně o deset procent méně oproti roku předchozímu. Objem knižního trhu činil ve stejný rok přibližně osm miliard korun včetně DPH. To představuje oproti revidovanému údaji za předchozí rok pokles přibližně čtyři procenta.

V ČR je přibližně 600 kamenných knihkupectví, z tohoto počtu provozují největší maloobchodní řetězce 263 prodejen. Nadále pokračuje trend zavírání nezávislých knihkupectví, která nemohou konkurovat stále rostoucí síle on-line obchodu. "Celkově lze konstatovat, že v České republice zůstal navzdory těžkým zkouškám fungující knižní trh," uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď