Knižní portrét Tomáše Vorla vydala k jeho "60" Pražská scéna

foto Oslava 60. narozenin režiséra Tomáše Vorla (na snímku s knihou Rejža Vorel), 3. října v pražském kině Lucerna.

Praha - Obsáhlou zpověď přináší knižní portrét režiséra a scenáristy Tomáše Vorla, který k jeho letošním šedesátinám vydalo nakladatelství Pražská scéna. Publikace s názvem Rejža Vorel měla křest dnes večer na oslavě jubilea v pražském kině Lucerna, kde ji představil jeho dvorní herec Tomáš Hanák. Filmaři a zároveň i členovi divadelních souborů Sklep a Mimoza, které jsou součástí uměleckého hnutí Pražská pětka, gratulovala spousta přátel.

Oslava 60. narozenin režiséra Tomáše Vorla (vlevo), 3. října v pražském kině Lucerna. Vpravo je herec Tomáš Hanák.

Knížka dokumentuje jeho divadelní začátky i etapu krátkých grotesek, které ho přivedly na FAMU. Informuje o snímcích, jimiž už asi vstoupil do dějin české kinematografie (Pražská 5 a Kouř), o "diváckých hitech" Gympl a Vejška až po nejnovější snímek Instalatér z Tuchlovic. Editor Jan Dvořák do ní zařadil na dvě stovky fotografií. Vztahují se i ke dvěma titulům, v nichž zavrhuje digitální revoluci útěkem z civilizace do přírody (Cesta z města, Cesta do lesa).

"Tomáš Vorel je nejen nejpilnějším režisérem z okruhu Pražské pětky. Celé toto hnutí už v roce 1988 zachytil ve stejnojmenném filmu a zároveň přispěl k průniku postmoderny do naší kinematografie. Jeho 'rytmikál' Kouř můžeme vnímat i jako filmový 'industriál', svými krátkými filmy i Skřítkem obohatil takzvanou českou grotesku, na filmové plátno dostal rap i graffiti," uvedl Dvořák.

Oslava 60. narozenin režiséra Tomáše Vorla (vpravo), 3. října v pražském kině Lucerna. Na snímku je křest knihy Rejža Vorel.

Projekce dnes už kultovní Pražské pětky na velkém plátně doplnila narozeninové veselí. Další Vorlův snímek nazvaný Cesta domů se má natáčet napřesrok, s premiérou režisér počítá koncem roku 2019.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 1:00 14°C

Celá předpověď