Knižní festival Tabook v Táboře láká rodiny i náročné čtenáře

foto V Táboře pokračoval 27. září mezinárodní festival malých a středních nakladatelů Tabook. Letošní téma zní, zda a jak je v české literatuře přítomen humor.

Tábor - Množství rodin s dětmi a mladých návštěvníků přilákal dnes mezinárodní festival malých a středních nakladatelů Tabook, který ve čtvrtek začal v Táboře. Představuje se zde kolem 60 nakladatelů. ČTK to řekla dramaturgyně Tereza Horváthová. Letošní téma zní, zda a jak je v české literatuře přítomen humor. Jako host přijel dnes Jáchym Topol, zamíří sem i Petr Placák, Irena Dousková či Robert Fulghum. Tabook potrvá do 1. října.

Centrem Tabooku je znovu opravená kotnovská sýpka. Zaplnily ji stánky nakladatelů, v kruhovitém prostoru vyrostla dílna pro děti, součástí jsou čajovna i kafírna s domácími buchtami. Na všech šest ročníků dosud přijel Joachim Dvořák, šéf nakladatelství Labyrint, jež chystá komiksovou adaptaci románu Návrat Krále Šumavy od Davida Jana Žáka. Třídílnou sérii nakreslí Karel Osoha, student VŠUP, čerstvý držitel ceny Muriel za dílo "Češi 1948. Jak se KSČ chopila moci", jehož je spoluautorem. První díl komiksového Návratu Krále Šumavy má vyjít příští rok na podzim.

Dvořák se vrací hlavně díky "skvělé atmosféře. Chodí sem lidé, kteří mají zájem především o knihy, které zajímají i mě, kterým se věnuji a které vydávám. To je tvorba malých a nezávislých nakladatelství pro náročné dospělé čtenáře i pro rodiny s dětmi. A tím, že jich sem chodí čím dál tím víc, je to zajímavé i z obchodního hlediska," řekl ČTK Dvořák.

Prioritou je pro něj program, který připravuje Tereza Horváthová se svým manželem Jurajem a který je každý rok rozsáhlejší. Podobná přehlídka v ČR dle Dvořáka chyběla a nelze ji srovnat s jinými akcemi v Praze nebo jinde.

"A přestože je mimo centra, jezdí sem zajímavá jména ze zahraničí. Velký vliv má i prostředí. Když tenhle kultivovaný prostor zrekonstruované sýpky srovnám s nafukovací halou na Výstavišti v Praze, kde je horko a vlhko, tak Tabook je místo, které literatuře a knihám sluší," řekl Dvořák.

Uličkami centra dnes prošel malý alegorický průvod. Objevila se zde i cedule Levná krása - Akce, v narážce na píseň Stánky od Jana Nedvěda. Řada lidí chodí městem s festivalovými taškami, hlavní scénu ve stanu zvučí ředitel kulturního střediska v Bechyni Štěpán Ondřich.

Organizátoři se snaží, aby se festival moc nerozrostl. "A aby moc nebujel. Spíš bychom ho měli vylepšovat, než ho nechat růst do velikosti. Hodně se to změnilo místem: na náměstí (TGM) jsme měli stany a s prostorem se nedalo dál moc dělat, ale bylo hezké, že jsme byli na ulici mezi lidmi. Sýpka zase dává těm, se kterými to děláme, svobodu pojmout si to trošku po svém, a to nás baví. K festivalu se přimkla skupina lidí kolem ilustrace, grafiky, UMPRUM, a tím se to rozšířilo," řekla ČTK Horváthová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď