Knihovny se otevírají postupně, jak se jim daří vytvořit podmínky

foto Knihovna - ilustrační foto.

Praha - Veřejné knihovny se ode dneška začnou postupně otevírat zřejmě od těch menších podle toho, jak se jim bude dařit splnit podmínky stanovené ministerstvy zdravotnictví a kultury. Vyplývá to z vyjádření knihoven. Vláda minulý týden uspíšila rozvolňování zákazů, které vydala ve snaze zabránit šíření koronaviru. Původně se knihovny měly otevírat až v červnu.

"Řada knihoven si na dobu přerušení provozu naplánovala rekonstrukce, malování, revize knihovního fondu, a to může odložit jejich otevření. Složité bude také personální zajištěni provozu knihovny, protože mnoho knihovnic má děti ve školním věku a musí s nimi zůstat doma," sdělil dnes ČTK Vít Richter z Národní knihovny.

Samotná Národní knihovna ode dneška otevřená není. Její mluvčí Irena Maňáková ČTK již dříve řekla, že není reálné připravit provoz tak velké instituce během jednoho pracovního dne s ohledem na bezpečí čtenářů i zaměstnanců. Podle informací na facebooku instituce by se měla Národní knihovna otevřít 4. května v omezeném režimu pouze pro absenční výpůjčky a od 11. května pro prezenční studium. Podmínky, provozní dobu a další podrobnosti zpřístupnění má oznámit dnes.

Dnes zatím neotevírá ani Městská knihovna v Praze se sítí svých poboček. Ta v pátek uvedla, že s postupným otevíráním poboček až o týden později, než vláda umožnila, tedy od 4. května, centrální knihovna by se měla otevřít 11. května. Na stejné úrovni jako před vypuknutím pandemie by služby měly být v pondělí 8. června.

Podle Richtera budou knihovny v první fázi poskytovat pouze základní výpůjční služby. Musí mít především dostatečné množství ochranných prostředků, dezinfekce, označit dostupné prostory a zajistit nezbytné odstupy návštěvníků.

Při vstupu do knihovny si každý návštěvník musí dezinfikovat ruce, jinak platí stejná pravidla jako při návštěvě jakéhokoliv obchodu - mít roušku a udržovat odstup dva metry. Knihovny mají povinnost všechny vrácené knihy uložit na dva dny do karantény a teprve potom je zařadit na regál nebo nabídnout k půjčení.

K dnešku se otevřely knihovny v Týništi nad Orlicí, Uherském Hradišti, Opavě, Litomyšli, Bohumíně, České Lípě, Děčíně, Liberci, Jičíně, Sokolově, Rokycanech, Třinci, Chodově či Mořicích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď