Knihománie láká čtenáře do knihkupectví na 27 nových knih

foto Knihy. Výstava knih. Ilustrační foto

Praha - Týden po Velkém knižním čtvrtku, který přinesl a propagoval dvě desítky nových knih, dnes začíná podobná akce s názvem Knihománie. Na rozdíl od Velkého knižního čtvrtku, který umožňuje i internetový nákup knih, Knihománie chce čtenáře přivádět do tradičních prodejen. Akce potrvá do 24. listopadu a přinese 27 knižních novinek od 18 nakladatelů v téměř 300 knihkupectvích po celé České republice.

V nabídce jsou tituly různých žánrů - thrillery, čtení pro ženy, historické romány, světová literatura, životní osudy, encyklopedie, kuchařky, populárně naučná literatura i knihy pro děti. Velký knižní čtvrtek zaštiťuje distribuční síť Kosmas, s Knihománií přišlo nakladatelství Euromedia Group, které se ale také již stalo distributorem.

Ze srpnového průzkumu, jehož výsledky ČTK tehdy poskytlo internetové knihkupectví Martinus.cz, vyplynulo, že téměř 75 procent Čechů utratí za knihy víc než 500 korun ročně. Více než třetina z nich je ochotna za literaturu zaplatit v průměru ročně od 1500 do 5000 korun. Při průměrné ceně 261 korun za knihu, kterou vypočítal a uvedl Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve své zprávě za loňský rok, se tak domácí knihovny rozšiřují o pět až 20 titulů ročně. Cena je při rozhodování o koupi knihy stále důležitým faktorem.

Čtvrtina Čechů v průzkumu uvedla, že jejich záliba ve čtení je ke koupi knihy přiměje pravidelně jednou za měsíc. Více než polovina kamenné či internetové knihkupectví navštíví náhodně nebo podle různých příležitostí několikrát ročně.

Podle zmíněné zprávy knihkupeckého svazu bylo loni v České republice 500 až 550 kamenných knihkupectví se všeobecnou nabídkou, z toho více než 200 v rámci největších knihkupeckých řetězců.

V důsledku neustále se zvyšujícího tržního podílu internetových prodejců a expanze velkých knihkupeckých řetězců rychle klesá počet nezávislých knihkupců a tento trend se podle knihkupců nedaří zastavit. Příčinou mnohdy bývá odchod knihkupců do důchodu: často nenacházejí nikoho, kdo by pokračoval v jejich podnikání.

Posilování velkých firem na knižním trhu v Česku pokračuje několik let, a to jak pokud jde o nakladatelství, tak pokud jde o knihkupecké řetězce. Přesto jim stále nepatří takový tržní podíl, jaký je v Evropě běžný.

V roce 2017 Češi utratili za knihy osm miliard korun včetně DPH, tedy o 200 milionů korun více než v předchozím roce. Novou výroční zprávu o situaci na českém knižním trhu svaz vydá během podzimu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď