Kniha fotografií válečného letectva vychází až po 70 letech

foto Zahájení výstavy fotografií Ladislava Sitenského (1919 až 2009), který působil za války u britského vojenského letectva jako pozemní personál, bylo 13. února 2018 v Praze spojeno s uvedením jeho nové knihy s názvem Peruť 312. Kniha pojmenovaná podle 312. československé stíhací perutě měla původně vyjít v roce 1948, ale únorový komunistický převrat tomu zabránil. Kniha byla pokřtěna v Galerii Lucerna, kde budou také až do 7. března vystaveny Sitenského fotografie.

Praha - První kniha fotografa Ladislava Sitenského, který působil za války u britského vojenského letectva, vychází teprve po 70 letech od svého vzniku. Kniha Peruť 312 pojmenovaná podle 312. československé stíhací perutě měla původně vyjít v roce 1948, ale únorový komunistický převrat tomu zabránil. Kniha dnes byla pokřtěna v Galerii Lucerna, kde budou také až do 7. března vystaveny fotografie Ladislava Sitenského.

Zahájení výstavy fotografií Ladislava Sitenského (1919 až 2009), který působil za války u britského vojenského letectva jako pozemní personál, bylo 13. února 2018 v Praze spojeno s uvedením jeho nové knihy s názvem Peruť 312. Kniha pojmenovaná podle 312. československé stíhací perutě měla původně vyjít v roce 1948, ale únorový komunistický převrat tomu zabránil. Kniha byla pokřtěna v Galerii Lucerna, kde budou také až do 7. března vystaveny Sitenského fotografie.

Sitenský (1919 až 2009) fotografoval od mládí a nafotil statisíce snímků. Jeho tvorba je nejvíce spjata s působením československých letců v Británii. Sitenského fotografie ze života pilotů patří k nejpůsobivějším dokladům této důležité epizody českých a slovenských dějin.

Fotografovat začal Sitenský už na gymnáziu a první velký úspěch zažil se snímky, které pořídil v září 1937 na pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 1938 začal studovat architekturu a ještě v březnu 1939 nafotil příjezd německé armády do Prahy. Po vypuknutí války se přihlásil do československé zahraniční armády a zachycoval boje na západní frontě. Jako autodidakt Sitenský technickým otázkám fotografování ne vždy rozuměl. Tvrdil například, že lze fotografovat v protisvětle, a tím jsou jeho snímky zachycující letce, mechaniky a jejich okřídlené stroje typické.

Po únoru 1948 Sitenského podobně jako objekty jeho fotografií neminula nemilost nastupujícího režimu - dopadl ale lépe než mnozí piloti, kteří museli strávit roky ve věznicích. Jeho reprezentativní kniha o 312. peruti britského Královského letectva skončila ve stoupě a na přelomu 40. a 50. let jen těžko hledal uplatnění. Snažil se uživit jak se dalo, fotil například motocyklové závody. Snímky z války vyšly znovu až po roce 1989, kdy byl držitel řady válečných vyznamenání povýšen na plukovníka a v roce 2007 lety převzal medaili Za zásluhy.

Kniha pojednávající o stíhací peruti, u níž Sitenský sloužil jako pozemní personál, šla v celém nákladu po únoru 1948 do stoupy. Tiskařům se podařilo zachránit a svázat jen několik výtisků, z nichž se staly vysoce ceněné sběratelské exempláře. Po 50 letech se autorovi náhodou vrátila také maketa knihy, kterou kdosi nalezl v popelnici v Českých Budějovicích. Fakticky prvního vydání se tak publikace dočkala teprve nyní díky péči dědiců Ladislava Sitenského, vychází s textem vojenského historika Jiřího Rajlicha.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď