Kompenzace za koronavirus by mohly kluby dostávat od července

foto Ilustrační foto - Zleva předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička a premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupili 4. února 2020 v Praze na tiskové konferenci k představení agentury.

Praha - Sportovní kluby, které utrpěly ztráty kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru, by mohly dotace z mimořádného programu COVID-Sport dostávat od první poloviny července. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička. V programu, který v pondělí schválila vláda, je k dispozici jedna miliarda korun. Kluby a tělovýchovné jednoty o něj budou mít pravděpodobně velký zájem, naznačil průzkum NSA i ohlasy zprostředkované Českou unií sportu.

Dotace bude sportovním organizacím kompenzovat náklady na provoz zařízení, která kvůli koronaviru nesměla fungovat, výdaje za zrušené nebo odložené akce nebo nájemné, které musely hradit, i když nesměly provozovat svou činnost. Dotace pokryje maximálně polovinu doložených ztrát. "Konkrétní výzvu bychom měli vypsat nejdéle 15. června, pak bude k dispozici formulář žádosti. V průběhu tří týdnů by mohly doputovat první prostředky. Takže cílíme na první polovinu července," řekl Hnilička.

Když jeho agentura zjišťovala potřeby sportovních oddílů, aby adekvátně nastavila parametry programu, zájem byl velký. "Během deseti dnů zareagovalo 4200 klubů, které komunikovaly parametry výzvy COVID-Sport. Je velká pravděpodobnost, že si většina z nich zažádá," řekl Hnilička.

Žádost určitě plánuje podat spolek SK Slavia Praha, který ve 33 oddílech sdružuje přes 8000 členů. "Ušlé zisky za komerční pronájmy, případně zrušené závody půjdou zřejmě do milionů korun. Finančních ztrát je celá řada, jen za plavecký bazén počítáme s minusem okolo dvou milionů korun," uvedl jeho ředitel Tomáš Plucha.

Velké ztráty utrpěla také TJ Bohemians Praha, která provozuje halu a další sportoviště. Hokejová Kobra je zase majitelem zimního stadionu. "Tato sportoviště jsou energeticky velmi náročná. Museli jsme platit energii, plyn a vodu, zaměstnance. Zároveň máme ztráty z marketingu, protože se nedohrály soutěže. Ztráty z provozu a energie jdou až ke 320 tisíc za měsíc, celkově se tak částka vyšplhá k milionu korun," uvedl její předseda Miloslav Šeba.

Problémy mají i malé kluby, které přišly o klíčové příjmy. "V době pandemie jsme přišli o největšího nájemce, což je škola. Škody jdou do 50 až 60 tisíců korun, pro nás je ta částka zásadní," řekl Radim Šourek, statutární zástupce z TJ Starý Harcov Liberec.

Pokud jde o omezené sportovní akce, stát zatím plánuje přispět na ty, které byly naplánované do konce července. Je ale pravděpodobné, že se i v srpnu bude většina závodů konat bez diváků nebo s jejich výrazně omezeným počtem, takže i jejich pořadatelé utrpí ztráty.

Není vyloučené, že na mimořádný příspěvek nakonec dosáhnou i jejich organizátoři. Parametry programu se ještě mohou změnit. "Předpokládáme, že do konce července se už většina sportovních akcí bude moci konat. Máme možnost upravit tu výzvu. Tohle jsou jen obecné rámce programu. Je možné adekvátně zareagovat," poznamenal Hnilička.

Premiér Andrej Babiš (ANO) je nakloněn tomu, aby se jednalo o návratu diváků do ochozů fotbalových i dalších stadionů. "Já jsem pro, ale nevím, jak je to v Evropě, jestli se hraje s diváky. Měli bychom následovat země, které otevřely dřív. Musím říct, že jsem se tomu nějak zvlášť nevěnoval," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 15. května 2021

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď