Klimatičtí aktivisté zablokovali hlavní silnici do Haagu, zadrženy desítky lidí

foto Nizozemští policisté 28. ledna 2023 táhli pryč jednoho ze stovek klimatických aktivistů, kteří zablokovali jednu z hlavních silnic do Haagu.

Haag - Stovky klimatických aktivistů zablokovaly jednu z hlavních silnic směřujících do nizozemského hlavního města Haagu. Policisté podle agentury DPA zadrželi desítky demonstrantů. Aktivisté přitom odmítají pokusy úřadů protestům bránit a obávají se omezování práva na protest.

Mnozí protestující mávali barevnými vlajkami se symbolem skupiny Extinction Rebellion a jeden z nich držel v rukou nápis "Toto je slepá silnice". Podle AP obsadili silnici A12 poblíž dočasného sídla nizozemského parlamentu. Dění přihlížela policie a stovky další demonstranti.

Zhruba hodinu po začátku blokády začali policisté zatýkat demonstranty, kteří odmítali silnici opustit. Podle DPA stovky demonstrantů zablokovaly přivaděč dálnice A12 v blízkosti vládních budov a více než stovku jich musela policie ze silnice odvléci. Někteří z protestujících se přitom navzájem připoutali nebo přilepili k silnici. Policie je předtím varovala, že blokáda rychlostní silnice je zakázaná. Podle organizátorů akce se do Haagu sjelo několik tisícovek demonstrantů, policie trvá na stovkách.

Před několika dny úřady zadržely šest aktivistů Extinction Rebellion kvůli podezření na pobuřování v souvislosti s výzvami k zapojení do dnešního protestu. Dnes soud dalšímu aktivistovi na 90 dní zakázal vstup do příslušné oblasti.

Zatýkání a další opatření vyvolaly mezi aktivisty projevy nespokojenosti, neboť podle nich zasahují do jejich práva uspořádat pokojný protest. Mluvčí Extinction Rebellion Anne Kerversová řekla, že velký počet účastníků dnešního protestu "ukazuje, co si společnost myslí o dotacích na fosilní paliva a o zastrašování a kriminalizaci nenásilného klimatického aktivismu".

Prokuratura opatření hájí tím, že podezřelí svolávali stoupence k účasti na "nebezpečné a narušující" blokádě silnice. Vyzývání k trestnému činu, jako je blokování veřejné silnice, je podle ní v podstatě pobuřování. Blokáda přitom údajně ohrožuje motoristy i protestující.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď