Klimatičtí aktivisté v Berlíně polili budovu kancléřství černou barvou

foto Klimatičtí aktivisté hlásící se k hnutí Letzte Generation (Poslední generace) polili 22. června 2022 budovu kancléřství v Berlíně černou barvou na protest proti možnému rozšíření těžby ropy v Severním moři.

Berlín - Klimatičtí aktivisté hlásící se k hnutí Letzte Generation (Poslední generace) dnes v Berlíně polili budovu kancléřství černou barvou na protest proti možnému rozšíření těžby ropy v Severním moři. V následném prohlášení pak uvedli, že místo hledání nových nalezišť je nutné ropou šetřit, mimo jiné zavedením rychlostního limitu na německých dálnicích nebo bezplatné regionální dopravy. Německo po ruské invazi na Ukrajinu hledá nové energetické dodavatele a nové zdroje energetických surovin, aby snížilo svou závislost na Rusku.

"Není to ropa, je to barva," řekla jedna z aktivistek ČTK o černé tekutině, kterou demonstranti polili velkou část betonové stěny nedaleko nádvoří, kde kancléř Olaf Scholz přijímá zahraniční hosty. Barva skončila i na dlažbě u plotu, který odděluje nádvoří od veřejného prostoru. Symbolicky zde vytékala z potrubí, které demonstranti na místě položili.

"Kde je ten Olaf Scholz, který se prohlásil za klimatického kancléře?" zvolala jedna z demonstrantek. Scholz před loňskými parlamentními volbami slíbil, že bude klimatickým kancléřem, který povede Německo k uhlíkové neutralitě. Kvůli válce na Ukrajině ale vláda hledá nová řešení, jak zajistit energetickou bezpečnost. Vedle hledání nových dovozců energetických surovin je v plánu mimo jiné spalování více uhlí a také hledání vlastních zdrojů ropy.

"Hledat nová naleziště ropy v Severním moři je v roce 2022 neuvěřitelné. Jsme poslední generace, která může zabránit totálnímu klimatickému kolapsu. Tak proč budeme těžit," prohlásila jedna z demonstrantek. Za řešení ekologičtí aktivisté považují stanovení rychlostního limitu na německých dálnicích, na kterých až na vybrané úseky není maximální rychlost omezena. "Potřebujeme také bezplatnou veřejnou dopravu," dodala.

Dnešní demonstrace u kancléřství nebyla předem ohlášena. Aktivisté s policií jednat odmítali a uváděli, že odpovědnou osobou je Scholz. "To, že jsme dnes tady, je Scholzova odpovědnost," řekla jedna z účastnic protestu. Další uvedla, že před kancléřství přišla kvůli tomu, že těžaři zase přišli před její dům v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď