Klienti H-Systemu musí podle NS vyklidit byty do měsíce, odmítají to

foto Jeden z domů v Horoměřicích (na snímku z 24. července 2018), který si bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System dostavěli svépomocí.

Brno - Družstvo Svatopluk sdružující některé bývalé klienty zkrachovalé společnosti H-Systém musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Rozhodl tak Nejvyšší soud (NS), který vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Na jiné bydlení nemají peníze, řekli ČTK. Jde asi o 60 rodin. Podle NS jsou ale nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů absolutně neplatné. Družstvo šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu, uvedl NS.

Monsport rozhodnutí soudu přivítal, umožní podle něj vypořádat všechny věřitele H-Systemu rovným dílem. Lidí, jichž se vystěhování týká, lituje.

Rozhodnutí NS kritizovali někteří politici včetně prezidenta Miloše Zemana. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že nechal prověřit ubytovací možnosti ministerstva. "Máme prvních 17 bytů, které můžeme nabídnout nejvíce zasaženým, zejména seniorům, alespoň jako dočasné řešení," napsal na twitteru.

Soudce NS Zdeněk Krčmář na dnešní tiskové konferenci uvedl, že podle názoru soudců "už nebyl důvod tu kauzu dále protahovat". Rozhodování připodobnil ke hledání "nejlepší z nejhorších variant". Pokud družstvo domy nevyklidí, hrozí mu exekuce. Krčmář předpokládá, že družstvo se ještě obrátí na Ústavní soud. "Já očekávám, že při tom dlouholetém, osmnáctiletém martyriu, se žalovaný zřejmě nesmíří s tím, že NS bude tím, kdo má poslední slovo," řekl ČTK Krčmář. Případná ústavní stížnost nemá sama o sobě odkladný účinek. Ústavní soud jej ale může stížnosti přiznat.

Zástupce družstva Martin Junek dnes nechtěl předjímat, jaké kroky Svatopluk učiní. Co nejdříve se chce spojit s advokátní kanceláří Indra, Šebesta, Kincl, která družstvo zastupuje. Vystěhování ale považuje za nesmyslné. Obyvatelé bytů ČTK na místě řekli, že se odmítají odstěhovat. Na jiné bydlení nemají peníze, navíc měsíc je na sehnání náhradního ubytování málo. Proti rozhodnutí NS chtějí bojovat všemi prostředky. Zazněly také názory, že se lidé obrátí s prosbou o pomoc na Pražský hrad.

Prezident Miloš Zeman míní, že rozsudek v kauze vyvolává společně s dalšími rozsudky vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Chce se proto setkat s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem, uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Také premiér Andrej Babiš (ANO) a hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) dnes v souvislosti s případem hovořili o nespravedlnosti. Ministr vnitra Hamáček uvedl, že rozhodnutí soudů je třeba respektovat, ale z celé kauzy H-System je mu "lidsky zle". Pokud jde o možnost ubytování v bytech ministerstva vnitra, v příštích dnech podle něj zazní konkrétní nabídka. Pomoc je nutné koordinovat s ministerstvem práce a sociálních věcí a Úřadem práce, jež mohou pomoci, mj. poskytnout mimořádnou finanční pomoc v nouzi, uvedl.

Věřitelský výbor H-Systemu se bude nyní radit o dalším postupu. Konkurzní správce Monsport předpokládá, že se sejde v srpnu.

Stavební bytové družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy H-System Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Členové družstva vedou s Monsportem od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS ale nyní dospěl k opačnému závěru. Podle NS jsou totiž nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu a v podstatě investovalo do cizího majetku. NS konstatoval, že družstvo tak šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu.

Lidem, kteří v rámci družstva investovali do dostavby domů, vznikla podle NS specifická pohledávka za konkurzní podstatou H-Systemu. "Měla by být uspokojena ještě před ostatními nepřednostními věřiteli," uvedl Krčmář. Konkurzní správce podle něj mohl prodat bytové domy i bez rozhodnutí NS, prodával by je však i s obyvateli, což by snížilo cenu a poškodilo konkurzní věřitele.

Podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby by měl lidem z družstva Svatopluk pomoci stát. Nájemci se prý na sdružení zatím neobrátili. Situaci označil za nešťastnou a nevidí velkou šanci rozhodnutí zvrátit. "Bohužel výklad práva není o spravedlnosti, ale o výkladu právních předpisů a judikatur, které byly dříve vydány," dodal Taraba.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 20. ledna 2019

Očekáváme v 19:00 -2°C

Celá předpověď